Entropi kavramını yapıbozum sanat yaklaşımı üzerinden incelenmesi
Investigation of the concept of entropy through the approach of debuilding art
  1. Tez No: 805698
  2. Yazar: ELİF AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. UFUK TOLGA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Evrendeki her varlığın bir sonu vardır. Doğa bu düzeni sağlamak için her varlığa bir zaman sınırı vermiştir. Bozulma, çürüme ve yok olma, verilen bu zamanın sınırının son aşamalarıdır. Çürüme, bozulma ve yok oluş varlıkların enerjisinin tükenmesiyle oluşurken bir düzensizlik oluşturur. Termodinamik ise tükenmeyle beraber oluşan düzensizliği belirtmek için entropi kavramını kullanan bilim dalıdır. Entropide bir madde düzensizliğe giderken bir enerji artışı görülür ve bunun ileriye doğru giden bir yönü olduğunu söylenir. Bu artışı belirlerken, sonucunda işe dönüştürülemeyen bir enerji miktarının da olduğunu belirten termodinamik kavramdır. Birinci bölümde, entropi kavramı incelenerek, zaman ilişkisi tartışılmıştır. Entropi termodinamiğin yasalarından biridir. Zamanla beraber ilerleyen entropi artışı her koşulda ileriye akar. Bu bir oluş içerisinde olmaktadır ve bu oluşun sonu bozuluştur. Kapalı ve açık sistemler zamanın oluştuğu süreçte varlığını sürdürür. Düzensizliği artarak bozulur evrendeki varlığı son bulur. Entropi, düzen ve düzensizlik arasındaki artışı ölçen yöntemdir. Düzenden düzensizliğe gidiş süreci entropi kavramı üzerinden incelenmiş olup İkinci bölümde, entropi kavramının yapıbozum olgusuyla bağlantısı ele alınmış ve sanatla bağlantısı irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, konu bağlamında farklı sanat akımlarına öncülük eden sanatçılar seçilerek incelenmiştir. Söz konusu sanatçıların ortak yaklaşımları yapıbozum tekniğini kullanmaları olup eserleri entropik açıdan incelenmektedir. Son olarak dördüncü bölümde ise, entropi ve yapıbozum kavramlarının araştırılması üzerine edinen birikimlerden sanatsal araştırma ve uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalar entropinin içerisinde yer alan düzen, düzensizlik, karşıtlık ve nihai son kavramları üzerinden irdelenip kişisel olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every being in the universe has an end. Nature has given a time limit to every being in order to maintain this order. Decay, decay and extinction are the final stages of this given time limit. Decay, corruption, and extinction occur with the depletion of the energy of beings, while creating a disorder. Thermodynamics, on the other hand, is the science that uses the concept of entropy to indicate the disorder that occurs with depletion. An increase in energy is seen in entropy as a substance goes into disorder, and it is said to have a forward direction. While determining this increase, it is a thermodynamic concept that states that there is an amount of energy that cannot be converted into work as a result. In the first chapter, the concept of entropy is examined and the time relationship is discussed. Entropy is one of the laws of thermodynamics. The increase in entropy that progresses with time flows forward under all conditions. This happens in a becoming, and the end of this becoming is corruption. Closed and open systems continue to exist in the process of time. Its disorder increases and deteriorates, and its existence in the universe ceases. Entropy is the method that measures the increase between order and disorder. The process of going from order to disorder has been examined through the concept of entropy. In the third chapter, the artists who pioneered different art movements were selected and examined in the context of the subject. The common approach of the artists in question is to use the deconstruction technique, and their works are examined from an entropic point of view. Finally, in the fourth chapter, artistic research and applications were made from the knowledge gained on the research of the concepts of entropy and deconstruction. These applications were examined and interpreted personally through the concepts of order, disorder, opposition and ultimate end in entropy.