Metanol intoksikasyonu; Klinik özellikleri, laboratuvar bulguları ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Methanol intoxication; Evaluation of clinical features, laboratory findings and results
- Tez No: 805697
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Metanol oldukça toksik bir madde olarak kabul edilir ve genellikle sadece endüstriyel amaçlar için kullanılır. Ucuz ve elde edilmesi kolay olduğu için etanol yerine yasa dışı alkollü içecek üretiminde kullanılmaktadır. Toksisite en sık metanol içeren bileşiklerin kasıtsız veya intihar amacı ile aşırı tüketimi ve kontamine alkollü içeceklerin tüketilmesiyle gelişir. Metanol intoksikasyonu genellikle epizodik vakalar olarak ortaya çıksa da salgınlar nadir değildir. Hasta yönetiminde erken tanı ve tedavi esastır. Etkili ve agresif tedaviye rağmen pek çok vaka hala ölüm veya kalıcı hasarla sonuçlanmaktadır. Çalışmamızda hastanemizde takip edilen metanol intoksikasyonu tanılı hastaların klinik özellikleri, laboratuvar bulguları ve tedavi yaklaşımının değerlendirilmesi, prognoz ve hastane içi mortaliteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca epizodik ve salgın vakalar karşılaştırıldı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Tüm vakalarda tanı, metanol kullanma öyküsü, metanol ilişkili uç organ hasarının klinik özellikleri ve laboratuvar bulguları ile konuldu. Anamnez ve/veya toksikolojik verilere dayanarak metanol dışındaki diğer ilaç ve kimyasalların birlikte alındığı vakalar ile metanol intoksikasyonu tanısı konmadan önce ölenler çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, laboratuvar bulguları ve uygulanan tedaviler hasta dosyaları ve tıbbi kayıt sisteminden elde edildi. Hastalar vaka tipine göre epizodik ve salgın vakalar olarak 2 gruba ayrıldı. Sonlanım noktası olarak ölüm, tam iyileşme ve sekelle iyileşme kabul edilerek tüm hastalar ve gruplar karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 46 ± 12 yıl olan 101 hasta (95 erkek; 6 kadın) dahil edildi. Yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımının sonlanıma etkisi benzer bulundu. Başvuru esnasında en sık şikayet görme bozukluğuydu (%52). Ayrıca hastalarda kusma (%20), karın ağrısı (%5), nefes darlığı (%32) ve merkezi sinir sistemi (MSS) belirtisi (%50) mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Methanol is considered a highly toxic substance and is usually used only for industrial purposes. Because it is cheap and easy to obtain, it is used in the production of illicit alcoholic beverages instead of ethanol. Toxicity is most commonly caused by the unintentional or suicidal overconsumption of methanol-containing compounds and the consumption of contaminated alcoholic beverages. Although methanol intoxication usually occurs as episodic cases, outbreaks are not uncommon. Early diagnosis and treatment are essential in patient management. Despite effective and aggressive treatment, many cases still result in death or permanent damage. In our study, it was aimed to evaluate the clinical features, laboratory findings and treatment approach of patients with methanol intoxication followed in our hospital, and to determine the factors affecting prognosis and in-hospital mortality. In addition, episodic and epidemic cases were compared. Material and Methodology: Patients aged 18 years and older were included in this retrospective study. In all cases, the diagnosis was made based on the history of methanol use, clinical features of methanol-related end-organ damage, and laboratory findings. Based on anamnesis and/or toxicological data, cases where other drugs and chemicals other than methanol were taken together and those who died before the diagnosis of methanol intoxication were excluded from the study. Demographic data, clinical features, laboratory findings and treatments of the patients included in the study were obtained from patient files and medical record system. The patients were divided into 2 groups as episodic and epidemic cases according to the type of case. All patients and groups were compared, with death, complete recovery, and recovery from sequelae as the endpoint. Findings: 101 patients (95 males; 6 females) with a mean age of 46 ± 12 years were included in the study. The effect of mean age and gender distribution on outcome was similar. The most common complaint at admission was visual impairment (52%). In addition, patients had vomiting (20%), abdominal pain (5%), shortness of breath (32%), and central nervous system (CNS) symptoms (50%).