Pediatrik herni ameliyatı sırasında annelerin anksiyete düzeylerine örgü örmenin etkisi
The effect of knitting on mothers' anxiety levels during pedi̇atri̇c hernia surgery
  1. Tez No: 805699
  2. Yazar: GÜZİDE ÖZDEN AKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Herni ameliyatı olan çocukların annelerinin ameliyat sırasında örgü örmelerinin anksiyete, yaşam bulguları ve oksijen satürasyonu üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 24 Kasım 2021-1 Mart 2022 tarihleri arasında çocuk cerrahisi yatan hasta servisinde yürütülmüştür. Çalışmaya alınan annelerin anksiyete seviyelerini belirlemek amacı ile demografik verileri, Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri skor sonuçları ve yaşam bulguları ölçüm sonuçları kaydedilmiştir. Deney grubuna 44 anne, kontrol grubuna 46 anne alınmıştır. Deney grubunda bulunan anneler çocuk ameliyatta olduğu sürece örgü örmüştür. İstatistiksel analizler için Number Cruncher Statistical System 2007 programı kullanılmıştır. Nicel verilerin değerlendirilmesinde Bağımsız gruplar t, Bağımlı gruplar t, Mann-Whitney U, Wilcoxon signed-ranks testleri kullanıldı. Nitel verilerin değerlendirilmesinde Pearson ki-kare, Fisher's exact ve Fisher-Freeman-Halton exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the effect of knitting on the anxiety levels of mothers of children who undergo hernia surgery. Materials and Methods: The study was carried out in the pediatric surgery inpatient service between November 24, 2021 and March 1, 2022. The aim of the study is to place the demographic data, the score results of the State Trait Anxiety Evaluation Form and the measurement results of the vital organs with the aim of measuring the anxiety of mothers. 44 mothers were included in the experimental group and 46 mothers were included in the control group. The mothers in the experimental group knitted as long as the child was in surgery. Number Cruncher Statistical System 2007 program was used for statistical analysis. Independent groups t, Dependent groups t, Mann-Whitney U, Wilcoxon signed-ranks tests were used to evaluate the quantitative data. Pearson chi-square, Fisher's exact and Fisher-Freeman-Halton exact tests were used to evaluate qualitative data.