Controlling quality costs in Iraqi construction projects usingBIM
- Tez No: 805714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma sayesinde araştırmacı, inşaat projelerinde projenin çeşitli aşamalarında yapı bilgi modelleme tekniklerini kullanmanın önemini biliyordu. Özellikle mühendislik projelerinde bu teknolojinin kullanımındaki büyük gelişmenin ardından araştırma örneklemi özenle seçilmiş ve bu alanla ilgilenen firmalara yönlendirilmiştir. Anket, çalışma sistemlerini geliştirmek ve projelerinde bina bilgi modelleme sistemlerini kullanmaya geçmekle ilgilenen bir grup müteahhit firmayı hedef aldı. Kamu ve özel sektördeki firmalardan 51 cevap alınmış ve sonuçlar SPSS istatistiksel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçların analizi yoluyla, modern teknolojilerin kullanımının etkisinin, tüm proje faaliyetlerine ilişkin net bir algı sağladığından, projenin tüm aşamalarında, özellikle projenin uygulama aşamasında önemli bir rolü olduğu bulunmuştur. Kaynakların (malzeme ve insan gücü) geç gelmesi ve proje paragraflarının proje takvimine göre uygulanmasında gecikmeler gibi projelerdeki hataların ve gecikmelerin önlenmesi, bunların kontrol edilmesi ve yönetilmesi, firmaların proje süresi içinde gecikmeli uygulama nedeniyle projelerde meydana gelen gecikme cezalarına düşmesini önler. proje için hazırlanan program.
Özet (Çeviri)
Through this study, the researcher knew the importance of using building information modelling techniques during the various stages of the project in construction projects. The research sample was carefully selected and directed towards companies interested in this field, especially after the great development in the use of this technology in engineering projects. The questionnaire targeted a group of contracting companies that were interested in developing their work system and shifting towards using building information modelling systems in their projects. 51 answers were obtained from companies in the public and private sectors, and the results were analysed using the SPSS statistical analysis program. Through the analysis of the results, it was found that the impact of the use of modern technologies has an important role in all phases of the project, especially the implementation phase of the project, as it gives a clear perception of all project activities. Controlling and managing them and avoiding errors and delays in projects such as delayed arrival of resources (materials and manpower) and delays in implementing project paragraphs according to the project schedule, which avoids companies falling into delay fines occurring in projects due to delayed implementation within the schedule prepared for the project.