Üreme çağında polikistik over sendromlu ve sağlıklı kadınların serum clusterin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum clusterin levels of healthy women and women with polycystic over syndrome in reproductive age
- Tez No: 805719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada üreme çağında olup Polikistik Over Sendromu tanısı almış 18-40 yaş arasındaki nulligravida ek hastalığı olmayan kadınların serum Clusterin düzeylerinin bakılması ile; üreme çağında 18-40 yaş arasındaki nulligravida herhangi bir ek hastalığı olmayan sağlıklı genç kadınların serum Clusterin düzeylerinin karşılaştırılarak serum clusterin düzeylerinin Polikistik Over Sendromu ile ilişkisinin araştırılması ayrıca beden yağ dağılımları ile serum Clusterin düzeyleri arasındaki korelasyonun incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Çalışma popülasyonunu Ankara Şehir Hastanesi İnfertilite Polikliniklerine 01.05.2022-31.12.2022 tarihleri arasında ardışık başvuran 18-40 yaş arası Rotterdam 2003 kriterlerine göre Polikistik Over Sendromu tanısı almış ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 40 kadın ile herhangi bir hastalığı olmayan ardışık başvuran 18-40 yaş arası sağlıklı 40 kadından oluşmaktadır. Çalışma kesitsel gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmada hem hasta hem kontrol grubunda, serum Clusterin düzeyi incelenmiş olup araştırma popülasyonunu oluşturan kadınlar ile yapılan görüşme esnasında yaş, gravide-parite-yaşayan-abortus-küretaj sayısı, ek hastalık, ilaç kullanımı, geçirilmiş operasyon, sigara kullanımı, alkol kullanımı, alerji, boy, kilo, vücut kitle endeksi, Polikistik Over Sendrom tanısı konulma tarihi, Polikistik Over Sendromu için kullandığı ilaçlar ve varsa Polikistik Over Sendromu için geçirdiği operasyonlar sorgulanmıştır. Ayrıca vücut yağ dağılım özelliklerini değerlendirmek için tüm olguların bel-kalça çevresi ve oranı, orta kol çevresi, deri kıvrım kalınlıklarına (karın, biseps, triseps, subskapular ve suprailiak deri kıvrım kalınlıkları) bakılmıştır. Çalışmaya dahil edilen kadınlardan birer tüp kan alınmış olup çalışma için bakılan serum Clusterin düzeyi Human Clusterin Elisa kit ile çalışılmıştır. Vücut analiz ölçümleri için mezura ile çevre ölçümleri yapılmış olup deri katlantısı değerlendirmesi için Skinfold Kaliper aleti (mezura benzeri milimetre cinsinden ölçüm verir) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 41 PCOS hastası ve 41 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 82 katılımcı dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the relationship between serum clusterin levels and polycystic ovary syndrome by comparing the serum clusterin levels of women of reproductive age (between the ages of 18 and 40) who were diagnosed with polycystic ovary syndrome, nulligravida, without any comorbidity & healthy nulligravida women of reproductive age (between the ages of 18 and 40), who do not have any chronical disease, and also to examine the correlation between body fat distribution and serum clusterin levels. Matherial and Method: The study population consisted of 40 women aged 18-40 years, who were consecutively admitted to Ankara City Hospital Infertility Polyclinics between 01.05.2022 and 31.12.2022, and were diagnosed with polycystic ovary syndrome according to the Rotterdam 2003 criteria who had the inclusion criteria, and 40 healthy women without any disease aged 18-40 years who applied consecutively. The study was planned as a cross-sectional observational study. In the study, serum clusterin levels were examined in both the patient and control groups, and during the interview with the women constituting the research population, age, the number of gravide-parity-child-abortion-curettage, chronical disease, drug use, previous operation, smoking, alcohol use, allergy, height, weight, body mass index, date of diagnosis of polycystic ovary syndrome, medications used for polycystic ovary syndrome and, if any, operations for polycystic ovary syndrome were questioned. In addition, in order to evaluate body fat distribution characteristics, waist-hip circumference and ratio, middle arm circumference, skin fold thicknesses (abdominal, biceps, triceps, subscapular and suprailiac skin fold thicknesses) were examined. One tube of blood was taken from each of the women included in the study, and the serum Clusterin level was studied with the Human Clusterin Elisa kit. For the measurements of body analysis, circumference measurements were made with a tape measure, and Skinfold Caliper (measuring in millimeters similar to a tape measure) was used for skin fold evaluation. Result: A total of 82 participants, including 41 PCOS patients and 41 healthy controls, were included in the study.