Polikistik over sendromlu kadınlarda serum Isthmin-1 düzeyi ilemetabolik parametrelerin ilişkisi
The relationship between serum Isthmin-1 levels and metabolic parameters in women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 968282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PCOS); reproduktif dönemdeki kadınların metabolik ve üreme fonksiyonlarını etkileyebilen, prevalansı günden güne artan, patogenezine farklı mekanizmaların katkı sağladığı bir metabolik endokrin bozukluktur. PCOS; insülin direnci, dislipidemi, obezite, infertilite ve kardiyo-metabolik komplikasyonlarla seyretmektedir. Son yıllarda; adipokinlerin metabolik hastalıklardaki rolü oldukça yoğun şekilde araştırılmaktadır. Bu doğrultuda yakın zamanda keşfedilen Isthmin-1 (ISM-1) molekülünün; inflamatuvar yanıtlar, lipid metabolizması ve insülin duyarlılığı üzerindeki etkileri bazı metabolik hastalıklar temelinde araştırılmıştır. Bu çalışma; PCOS tanılı kadınlarda serum ISM-1 düzeylerini belirlemeyi ve bu düzeylerin metabolik parametrelerle olan ilişkisini araştırarak hastalığın altında yatan biyokimyasal ve fizyolojik mekanizmaların anlaşılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Yapılan bu prospektif, kesitsel ve vaka kontrollü çalışmaya; üreme çağında olan 18-45 yaşları arasında 43 PCOS'lu kadın ve 42 sağlıklı kontrol grubu kadın dahil edilmiştir. Serum ISM-1 düzeyleri Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemiyle uluslararası onaylı hastane laboratuvarımızda ölçülmüştür. Biyokimyasal ve hormonal parametreler ise Cobas 8000 Modüler Analizör Sistemi ile değerlendirilmiş olup hemogram tetkiki ise URIT BH 6180 cihazında yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde; bağımsız gruplarda t-testi, korelasyon ve regresyon analizleri ve Receiver Operating Characteristic (ROC) eğrisi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda, PCOS'lu kadınlarda ISM-1 düzeyleri düşük saptanmaktadır. Ayrıca; PCOS grubunda insülin, C-Reaktif Protein (CRP), testosteron ve hemoglobin düzeyleri anlamlı şekilde yüksek; High-Density Lipoprotein (HDL) ve Östradiol (E2) düzeyleri ise anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. ROC analizi sonucunda, ISM-1'in PCOS tanısında anlamlı bir prediktif güce sahip olduğu gösterilmiş; sensitivitesi %60,5, spesifitesi %54,8 olarak hesaplanmıştır (AUC = 0,646; p = 0,020). PCOS'lu kadınlarda ISM-1 serum düzeyine ait cut-off değerinin 13,95 ng/mL olarak belirlendiği tarafımızca ortaya konmuştur. Buna ek olarak, ISM-1 ile CRP arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır (r=0,348; p=0,022). Sonuç: PCOS'lu kadınlarda, serum ISM-1 düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. ISM-1 düzeyleri ile CRP arasında anlamlı pozitif bir korelasyon saptanmış olup, bu bulgu ISM-1'in inflamasyon ile ilişkisine işaret etmektedir. ISM-1'in, PCOS'un tanı ve patofizyolojisinde potansiyel bir biyobelirteç olarak değerlendirilmesi gerektiği ve bu alanda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is a metabolic endocrine disorder that can affect the metabolic and reproductive functions of women in the reproductive period, with increasing prevalence and a pathogenesis influenced by various mechanisms. PCOS is associated with insulin resistance, dyslipidemia, obesity, infertility, and cardiometabolic complications. In recent years, the role of adipokines in metabolic diseases has been intensively investigated. In this context, the recently discovered molecule Isthmin-1 (ISM-1) has been studied in relation to its effects on inflammatory responses, lipid metabolism, and insulin sensitivity in the context of certain metabolic diseases. This study aims to determine serum ISM-1 levels in women diagnosed with PCOS and to investigate the relationship between these levels and metabolic parameters, thereby contributing to the understanding of the underlying biochemical and physiological mechanisms of the disease. Materials and Methods: This prospective, cross-sectional, and case-control study included 43 women with PCOS and 42 healthy women in the control group, all aged between 18 and 45 years and in the reproductive age. Serum ISM-1 levels were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method in our internationally accredited hospital laboratory. Biochemical and hormonal parameters were evaluated using the Cobas 8000 Modular Analyzer System, and the hemogram was analyzed using the URIT BH 6180 device. For statistical analyses, independent sample t-tests, correlation and regression analyses, and Receiver Operating Characteristic (ROC) curve analysis were used. Results: In our study, ISM-1 levels were found to be low in women with PCOS. Additionally, insulin, C-reactive protein (CRP), testosterone, and hemoglobin levels were significantly higher in the PCOS group, while High-Density Lipoprotein (HDL) and Estradiol (E2) levels were significantly lower. According to the ROC analysis, ISM-1 demonstrated significant predictive power in diagnosing PCOS, with a sensitivity of 60.5% and specificity of 54.8% (AUC = 0.646; p = 0.020). We determined that the cut-off value for ISM-1 serum levels in women with PCOS was 13.95 ng/mL. In addition, a significant positive correlation was found between ISM-1 and CRP (r = 0.348; p = 0.022). Conclusion: Serum ISM-1 levels in women with PCOS were found to be statistically significantly lower compared to the healthy control group. A significant positive correlation was detected between ISM-1 levels and CRP, indicating a potential association of ISM-1 with inflammation. It is suggested that ISM-1 should be considered as a potential biomarker in the diagnosis and pathophysiology of PCOS, and further studies in this area are warranted.