Endotelyal nitrik oksit sentaz enzimini kodlayan e-nos genindeki değişikliklerin polikistik over sendromuna yatkınlığının araştırılması
To investigate the association of genetic polymorphism of the gene encoding for endothelial nitric oxide synthase (NOs3), with occurrence of the polycystic ovary syndrome (PCOS).
- Tez No: 384477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATA TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) kadınlarda üreme çağında görülen en sık endokrinopati olup tüm kadınların yaklaşık %6-8 kadarıını etkilemektedir. Hiperandrojenizm, kronik anovulasyon, infertilite, hirsutism, artmış insülin rezistansı,Tip 2 DM, kardiyovasküler hastalık, endometrium ve over kanseri ile ilişkilidir. Biz bu çalışmamızda endotelyal nitrik oksit sentaz genindeki değişikliklerin polikistik over sendromuna etkisini araştırmayı amaçladık. Prospektif vaka kontrol çalışması ile premenapozal 108 polikistik over sendromlu Türk kadını ve 93 sağlıklı kontrol grubunda e-NOS genindeki -786 T/C polimorfizmini araştırdık. Alınan kan örneklerinden DNA izole edildi ve genotipler RT-PCR yöntemi ile tanımlandı. Çalışmamızda e-NOS geninde genotip ve allel yönünden kontrol grubu ile PKOS grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. PKOS grubunda CC genotipi (homozigot mutant) 8 hastada, CT genotipi (heterozigot mutant) 45 hastada, TT genotipi (homozigot yabanıl) 55 hastada izlenmiş olup sıklıkları sırasıyla %7.4, %41.6, %50.94'tür. Kontrol grubunda CC genotipi 14 hastada, CT genotipi 39 hastada, TT genotipi 40 hastada izlenmiş olup sıklıkları sırasıyla %15.05, %41.94, %43.01'dir. Allel sıklıkları PKOS grubunda C ve T allelleri için 61(%28.25) ve 155(%71.75) ; kontrol grubu için ise 67(%36.02%) ve 119(%)63.98)'dur. PKOS ve kontrol grubu arasında genotip dağılımı açısında CC genotipi CT+TT genotipi ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (OR:0.45 0.16-1.22; CI95% p:0.8340). Allel sıklıkları karşılaştırılda da istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (OR: 1.43 0.92-2.23; CI 95% p:0.0949).
Özet (Çeviri)
PCOS is the most common endocrinopathy, affecting 6-8% women in reproductive age. Hyperandrogenism is associated with chronic anovulation, infertility, hirsutism, increased insulin resistance, type 2 DM, cardiovascular diseases, endometrium and over cancer. To investigate the association of common genetic polymorphism, -786 T/C, of the gene encoding for endothelial nitric oxide synthase (e-NOS), the enzyme catalyzing the production of nitric oxide (NO), with occurrence of the polycystic ovary syndrome (PCOS). In a prospective case–control study, we analyzed polymorphism of the e-NOS gene in a series of 108 premenopausal Turkish women with PCOS and 93 healthy controls. DNA was isolated from the blood sample and genotypes was defined with RT-PCR assay. The overall genotype distrubution of -786 T/C polymorphism in PCOS group 8 (7.4%) patients for CC genotype (homozygotes mutation), 45 (41.6%) patients for CT genotype (heterozygotes mutation), 55 (50.94%) patients for TT genotype (homozygous wild type); in control group 14 (15.05%) patients for CC genotype, 39 (41.94%) patients for CT genotype, 40 (43.01%) patients for TT genotype. Allele frequencies for T and C alleles were 61(28.25%) ve 155(71.75%) in PCOS group; 67(36.02%) ve 119(63.98%) in control group. When we compared the frequency of the at least one T allel carriers (TT+TC) and CC homozygous, no significant assosiation were found (OR:0.45 0.16-1.22; CI95% p:0.8340). The allele frequencies were not significantly different too (OR: 1.43 0.92-2.23; CI 95% p:0.0949).