Uluslararası lojistik çalışanlarında duygusal zekânın iş tatmini ve tükenmişlik ile ilişkisi
The relationship of emotional intelligence with job satisfaction and burnout in international logistics employees
  1. Tez No: 805738
  2. Yazar: FERİT BARAN GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ABİDİN OZAN ONAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uluslararası Lojistik sektörü çalışanlarının, işlerinin gereği olarak sürekli şirket içi ve şirket dışı çok sayıda farklı insan aynı zamanda kültür ile ilişkiler yürütmeleri gerekmektedir. Sayısız çalışma, duygusal zekânın örgütün performansını belirlemesinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışmada ise Uluslararası Lojistik sektöründe çalışanların duygusal zekâları incelenecek olup bunun iş tatmini ve tükenmişlik ile ilişkisini ve çıktılarını tespit etmek amaçlanmaktadır. Birçok çalışma duygusal zekânın işletmenin performansı üzerinde önemli rol oynadığını göstermiştir. Tükenmişlik ve iş tatmininin doğrudan işten ayrılmaya eğilimlilik, devamsızlık, iş performansı ve sağlanan hizmetin kalitesi gibi örgütsel çıktıları etkilemektedir. Araştırma verilerini 224 işletme sayısı ve 9.6 milyar $ dış ticaret hacmine sahip, Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki (MOSB) ISO 500'e giren 18 firmanın uluslararası lojistik departmanında alt ve orta düzeyde çalışan 321 personel oluşturmaktadır. Araştırmada çalışanların duygusal zekâsını ölçmek için Wong ve Law Duygusal Zekâ Ölçeğinden (Wong and Law Emotional Intelligence Scale: WLEIS) yararlanılmıştır. WLEIS çalışanların sahip olduğu duygusal zekâlarını öğrenmelerini sağlayacak olan özellik ve yeteneklerden oluşmaktadır. Çalışanların tükenmişlik düzeyinin ölçülmesi için Maslach Tükenmişlik Envanteri-Genel Formundan (MTE-GF) yararlanılmıştır. Lojistik sektöründe çalışanların iş tatmininin ölçülmesi için Griffin vd. (2010) 'nin iş tatmini ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Nicel değişkenlerimizin iki ilişkisiz örneklemden elde edilen puanların birbirinden anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğini test etmek için Mann-Whitney U testi ve bağımsız örneklem t testi yapılmıştır. Değişkenlerin aralarındaki ilişkinin belirlenmesinde korelasyon analizi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini analiz etmek amacı ile regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların cinsiyetlerine göre duygusal zeka, tükenmişlik veya iş tatmin seviyelerine bakıldığında anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Duygusal zekanın tükenmişlik ile ilişkisine bakıldığında, tükenmişliğin alt boyutları olan tükenme ve duyarsızlaşma ile anlamlı ve negatif, yetkinlik alt boyutu ile anlamlı ve pozitif yönde ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir. Buna ek olarak duygusal zekanın iş tatmini ile ilişkisine bakıldığında ise kendisi ve tüm alt boyutlarıyla anlamlı ve pozitif bir ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employees of the International Logistics sector, as a requirement of their jobs, are required to maintain relationships with many different people, both inside and outside the company, as well as culture. Numerous studies have shown that emotional intelligence plays an important role in determining the performance of the organization. In this study, the emotional intelligence of the employees in the International Logistics sector will be examined and it is aimed to determine the relationship and outputs of this with job satisfaction and burnout. Many studies have shown that emotional intelligence plays an important role in the performance of the business. Burnout and job satisfaction directly affect organizational outcomes such as tendency to leave, absenteeism, job performance, and quality of service provided. The research data consists of 321 personnel working at the lower and middle level in the international logistics department of 18 companies in the Manisa Organized Industrial Zone MOSB, which have 224 enterprises and a foreign trade volume of $ 9.6 billion. Wong and Law Emotional Intelligence Scale (WLEIS) was used to measure the emotional intelligence of employees in the study. WLEIS consists of features and abilities that will enable employees to learn their emotional intelligence. Maslach Burnout Inventory-General Form (MTE-GF) was used to measure the burnout level of the employees. In order to measure the job satisfaction of employees in the logistics sector, Griffin et al. (2010) job satisfaction scale was used. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. It was observed that the scales showed normal distribution. Mann-Whitney U test and independent sample t-test were used to test whether our quantitative variables differed significantly from the scores obtained from two unrelated samples. Correlation analysis was used to determine the relationship between variables. Regression analysis was performed to analyze the effect of the independent variable on the dependent variable. As a result of the research, there is no significant difference when looking at the emotional intelligence, burnout or job satisfaction levels of the participants according to their gender. When the relationship between emotional intelligence and burnout is examined, it has been observed that there is a significant and negative relationship with exhaustion and depersonalization, which are the sub-dimensions of burnout, and a significant and positive relationship with the competence sub-dimension. In addition, when the relationship between emotional intelligence and job satisfaction is examined, it is concluded that there is a significant and positive relationship with itself and all its sub-dimensions.