Irak'ta gebe kadınlara yönelik aile içi şiddetin yaygınlığı ve risk faktörlerinin incelenmesi
Prevalence of domestic violence against pregnant women in Iraq and analysis of risk factors
- Tez No: 805737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, Irak'ta gebe kadınlara yönelik aile içi şiddetin yaygınlığı ve risk faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte bir çalışma olup, araştırmanın evrenini Irak'ın Diyala Valiliği Bakuba şehiri Al-Batool Doğum ve Çocuk Eğitim Hastanesine başvuran gebe kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise devlet hastanesine başvuran 150 gebe kadın oluşturmuştur. Araştırma 1 Mart 2022- 1 Ağustos 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin elde edilmesinde gebe kadınların; demografik özelliklerine ait anket formu ve aile içi şiddeti belirlemek için Suistimal Değerlendirme Ekranı (Abuse Assessment Screen) (AAS) kullanılmıştır. Araştırma verileri, gebe kadınlarla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, normallik testi, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the prevalence and risk factors of domestic violence against pregnant women in Iraq. The research is a descriptive study and the population of the study consisted of pregnant women who applied to the Al-Batool Maternity and Children's Training Hospital in the city of Baquba, Diyala Governorate of Iraq. The sample of the study consisted of 150 pregnant women who applied to the state hospital. The research was carried out between 1 March 2022 and 1 August 2022. In obtaining the data, pregnant women; A questionnaire for demographic characteristics and the Abuse Assessment Screen (AAS) were used to determine domestic violence. Research data were collected by face-to-face interviews with pregnant women. Frequency analysis (number, percentage, mean), descriptive statistical methods, normality test, independent groups t-test, ANOVA test and correlation analysis were used in the analysis of the data. Significance levels were accepted as p0.05), a statistically significant difference was found between AAS according to the variable of education, employment, income, and place of residence for the longest time (p>0.05).