Turizm sektörü çalışanlarında kültürel zeka ve duygusal emeğin kariyer bağlılığına etkisi
The effect of cultural intelligence and emotional labor on career commitment in tourism sector employees
- Tez No: 920108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Uluslararası Ticaret, İşletme, Tourism, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma kültürel zeka ve duygusal emeğin kariyer bağlılığına etkilerinin tespit edilebilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Bu kapsamda turizm sektöründe görev yapan 391 katılımcı ile araştırma yürütülmüştür. Araştırma nicel desendedir. Veri toplama tekniği olarak anket yönteminden faydalanılmıştır. Elde edilen veriler geçerlik, güvenirlik, frekans ve korelasyon analizlerine tabi tutulmuştur. Daha sonra araştırma hipotezlerinin test edilmesi için basit regresyon analizinden faydalanılmıştır. Korelasyon analizi bulgularına göre ise kültürel zekanın duygusal emek ve kariyer bağlılığı ile orta düzeyde pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda duygusal emek ve kariyer bağlılığı da orta düzeyde ve pozitif yönde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki içerisindedir. Genel olarak tüm ölçek ve alt boyutlarının birbirleri ile pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip oldukları söylenebilir. Regresyon analizi sonuçlarına göre kültürel zekanın kariyer bağlılığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde duygusal emeğin de kariyer bağlılığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak elde edilen bulgular incelendiğinde; katılımcıların kültürel zeka ve duygusal emek düzeyleri arttıkça kariyer bağlılıklarının da daha çok artacağı görülmüştür. Benzer şekilde kültürel zeka düşük düzeyde ve duygusal emek ise orta düzeyde kariyer bağlılığına pozitif yönde etki etmektedir. O halde kişilerin kültürel zeka ve duygusal emek algılarının artması ile kariyer bağlılıkları da artabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The research was designed to determine the effects of cultural intelligence and emotional labour on career commitment. In this context, the research was conducted with 391 participants working in the tourism sector. The research has a quantitative design. Questionnaire method was used as data collection technique. The data obtained were subjected to validity, reliability, frequency and correlation analyses. Then, simple regression analysis was used to test the research hypotheses. According to the correlation analysis findings, cultural intelligence has a moderate, positive and statistically significant relationship with emotional labour and career commitment. At the same time, emotional labour and career commitment have a moderate, positive and statistically significant relationship. In general, it can be said that all scales and sub-dimensions have a positive and statistically significant relationship with each other. According to the regression analysis results, cultural intelligence has a statistically significant and positive effect on career commitment. Similarly, emotional labour was found to have a statistically significant and positive effect on career commitment. When the findings obtained in general are examined; it is seen that as the participants' cultural intelligence and emotional labour levels increase, their career commitment will increase more. Similarly, cultural intelligence at low level and emotional labour at medium level have a positive effect on career commitment. Therefore, it can be said that career commitment may increase with the increase in cultural intelligence and emotional labour perceptions of individuals.