Examination of multimedia learning principles in augmented reality and virtual reality learning environments
Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik öğrenme ortamlarında çoklu ortam öğrenme ilkelerinin incelenmesi
- Tez No: 805741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Yönetim Bilişim Sistemleri, Education and Training, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu araştırmada, artırılmış gerçeklik (AG), sanal gerçeklik (SG) ve geleneksel öğrenme ortamlarının üniversite öğrencilerinin bilişsel yüklenmesine, motivasyonuna ve öğrenme çıktılarına olan etkileri incelenmiştir. Ayrıca bu öğrenme ortamlarında bilişsel yükü azaltma ve öğrenme çıktılarını iyileştirme konusunda bölümleme, ön hazırlık ve kanal ilkelerinin etkinliği araştırılmıştır. 383 katılımcıyla gerçekleştirilen 3x4 faktöriyel tasarımda, kalıcılık, transfer, bilişsel yük ve motivasyon puanları değerlendirilmiştir. Sonuçlar, AG'nin hücre yapısı konusunda geleneksel öğrenmeye kıyasla kalıcılığı önemli ölçüde artırdığını gösterirken, yıldırım oluşumu için anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. AG öğrenme ortamında kanal etkisi, yıldırım oluşumu konusu için gözlemlenirken hücre yapısı için gözlemlenmemiştir. Bölümleme etkisi, kalıcılık puanlarına göre her iki konuda mevcutken, transfer ve bilişsel yük puanlarına göre bölümleme etkisi görülmemiştir. Ön hazırlık etkisi, yıldırım oluşumu konusundaki kalıcılık puanlarına göre SG ve AG öğrenme ortamlarında gözlemlenirken transfer puanları için tutarsız sonuçlar elde edilmiştir. Bu bulgular, konu karmaşıklığı, öğrenme ortamı özellikleri, eğitim tasarımı ve bireysel öğrenen farklılıkları dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin, bu etkilerin varlığını veya yokluğunu etkilediğini öne sürmektedir. Bulgular, öğrenme çıktılarını optimize etmek için eğitsel müdahaleler tasarlanırken bu faktörlerin göz önünde bulundurulmasının önemini vurgulamaktadır. Sonraki araştırmalar, bu etkilerin farklı konular, öğrenme ortamları ve sonuçlar arasında etkili bir şekilde kullanılması için gerekli koşulları belirlemelidir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of augmented reality (AR), virtual reality (VR), and traditional learning environments on university students' cognitive load, motivation, and learning outcomes. The efficacy of segmenting, pre-training, and modality principles was also investigated in reducing cognitive load and improving learning outcomes within these contexts. A 3x4 factorial design was implemented with 383 participants, assessing retention, transfer, cognitive load, and motivation scores. Results showed that AR significantly improved retention for cell structure compared to traditional learning, while no significant differences were found for lightning formation. The modality effect was observed for lightning formation in AR but not for cell structure. The segmenting effect was present for retention in both subjects but absent for transfer and cognitive load scores. The pre-training effect was observed for retention in VR and AR for lightning formation but not for cell structure, with inconsistent results for transfer scores. These findings suggest that various factors, including subject matter complexity, learning environment characteristics, instructional design, and individual learner differences, influence the presence or absence of these effects. This highlights the importance of considering these factors when designing educational interventions to optimize learning outcomes. Further research must identify conditions for effectively leveraging these effects across different subject matters, learning environments, and outcomes.