Kripto paraların geleceği ve finans sektörüne etkileri
The future of cryptocurrencies and their effects on the finance sector
- Tez No: 805743
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KUMRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
2008 yılında hayatımıza giren Bitcoin, son yıllarda en çok konuşulan kavramlardan birisi haline gelmiştir. Günümüze yaklaştıkça kağıt para kullanımındaki düşüş, Mortgage kriziyle birlikte finansal sisteme olan güven duygusundaki azalış ve dijitalleşmedeki artışın hız kazanmasıyla birlikte, kripto paraların ekonomi ve finans dünyasındaki hacmi ve bilinirliği de hızla artmıştır. Diğer taraftan, teknolojinin gelişmesiyle beraber en çok etkilenen ve dönüşüm içerisine giren sektörlerden birisi de finans sektörüdür. Kripto paraların sağladığı zaman ve maliyet tasarrufu, veri güvenliği ve operasyonel riski engellemesi gibi faktörler, finans ve bankacılık dünyasının ilgisini günden güne daha çok çekmiştir. Bu çalışmanın amacı; kripto paraların finans sektöründeki önemini ortaya koymak ve sektöre olan olumlu ve olumsuz etkilerini niteliksel olarak analiz etmektir. Bu amacın gerçekleştirilmesinde izlenen yöntem; uluslararası para otoritelerinin resmi raporlarının incelenerek yorumlanması ve literatürdeki hem teorik hem de ampirik çalışmalara dayalı bir“sistematik literatür analizi”nin geliştirilmesidir. Bu çalışmada, küresel anlamda, finans ve özellikle bankacılık sektöründe kripto para kullanımında artış görüldüğü, ülke düzenlemeleri ve uluslararası para otoritelerinin raporlarıyla birlikte gün geçtikçe kripto paranın daha çok tanınmaya başladığı görülmektedir. Ayrıca, akademik dünyada kripto paraların finans sektörüne ilişkin etkilerini inceleyen çalışmaların artış gösterdiği ve yapılacak olan ulusal ve uluslararası regülasyonlarla, teşviklerle, bilgilendirici rehberlerle birlikte kripto paraların finans sektörüne olan entagrasyonunun hız kazanacağı anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, kripto paraların, sağladığı yeniliklerden dolayı, finansal sisteme katkı sağladığı; para transferinin ve ödemelerin yapılmasında, finansal işlemlerin gerçekleştirilmesinde ise, finansal şirketlerin ve tüketicinin refahını artırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduced in 2008, Bitcoin has become one of the most talked about concepts in recent years. As we get closer to the present day, the decrease in the use of paper money, the decrease in the sense of trust in the financial system due to the Mortgage crisis and the acceleration of the increase in digitalization, the volume and awareness of cryptocurrencies in the economy and financial world has increased rapidly. On the other hand, with the development of technology, one of the sectors that has been most affected and transformed is the financial sector. Factors such as time and cost savings, data security and operational risk prevention provided by cryptocurrencies have attracted the attention of the financial and banking world more and more day by day. The aim of this study is to reveal the importance of cryptocurrencies in the finance sector and to qualitatively analyze their positive and negative effects on the sector. The method followed to achieve this objective is to examine and interpret the official reports of international monetary authorities and to develop a“systematic literature analysis”based on both theoretical and empirical studies in the literature. In this study, it is seen that there is an increase in the use of cryptocurrencies in finance and especially in the banking sector globally, and that cryptocurrencies are becoming more and more recognized day by day with the country regulations and reports of international monetary authorities. In addition, it is understood that studies examining the effects of cryptocurrencies on the financial sector have increased in the academic world and the integration of cryptocurrencies into the financial sector will accelerate with the national and international regulations, incentives and informative guides to be made. On the other hand, it is seen that cryptocurrencies contribute to the financial system due to the innovations they provide, and increase the welfare of financial companies and consumers in making money transfers, payments and financial transactions.