Shifting alliances among nationalist elites: Factors that shape elite cooperation in nationalist movements
Milliyetçi elitler arasında değişen ittifaklar: Milliyetçi hareketlerde elitler arası işbirliğini şekillendiren etkenler
- Tez No: 805785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TARAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Milliyetçi hareketlerin içinde bulunan elitler arasında iş birliğini kolaylaştıran ya da zorlaştıran faktörler nelerdir? Bu soruya cevap vermek için bu tez farklı zaman dilimlerinde çeşitli fraksiyonların meydana getirdiği milliyetçi hareketleri mercek altına almaktadır. Tez, Osmanlı İmparatorluğu'nda 1895'ten 1920'ye kadar olan 25 yıllık dönemde üç farklı etnik kökene mensup milliyetçi elitlerin ilişkilerini özgün bir veri seti aracılığıyla gözlemlemektedir. Döneme ait sosyal ağ verilerini analiz etmek için zamansal üstel rastgele grafik modelleri (TERGM) kullanılarak milliyetçi elitlerin sosyalleşme örüntüleri üzerindeki iki tür etki incelenmektedir. İlk olarak, sosyal ağa endojen olarak adlandırılan faktörlerin etkisi test edilmekte ve elitlerin bireysel popülaritesinin ve sıkışık organizasyon örgülerinin rolüne odaklanılmaktadır. Ardından elit sosyal ağına eksojen unsurların etkisi analiz edilmektedir. Bu bağlamda tez, ideolojik fraksiyonların, yabancı ülkelerden gelen desteğin ve elitler arasındaki tehdit algısının milliyetçi sosyal ağ içinde iş birliği oluşumuna güçlü etkileri olduğunu öne sürmektedir. İdeolojik benzerlik ve tehdit algısının genellikle milliyetçi elitler arasındaki iş birliği olasılığını artırdığı, daha radikal fraksiyonların ise daha az popüler olduğu ve iş birliği şanslarının daha az olduğu görülmektedir. Milliyetçi elitlere yönelik baskı dönemleri, radikal ideolojilerin hareket içindeki negatif etkisini hafifletmekte ve farklı ideolojik fraksiyonların birbirine yakınlaştığı örgütlenme kalıplarını teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
What are the factors that facilitate or hinder cooperation among nationalist elites? To answer this question, this thesis studies nationalist movements that are composed of various factions at different points in time. I deploy an original network dataset of the nationalist elites in late Ottoman Empire from three different ethnic backgrounds and observe their relations over a period of 25 years from 1895 to 1920. To analyze the network data on the period, I use pooled temporal exponential random graph models (TERGM) and study two kinds of impacts on the socialization of the nationalist elites. I initially test the impact of factors that are endogenous to the group and focus on the role of popularity of individual elites and dense organizational patterns. Then, I analyze the effect of elements external to the network of elites. The thesis suggests that the impact of ideological factions, foreign support, and threat perception among the elites provide strong indicators for the likelihood of tie formation within the nationalist network. While ideological similarity and threat perception generally increase the likelihood of cooperation among nationalist elites, more radical factions tend to be less popular with fewer chances of cooperation. Periods of repression on nationalist elites tend to mitigate the negative effect of radical ideologies and favor tighter organizational patterns across different ideological factions within the movement.