Berdan baraj havzası'nın morfometrik özelliklerinin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile belirlenmesi
Determining the morpometric properties of the Berdan dam basin with geographical information systems (GIS)
  1. Tez No: 805783
  2. Yazar: YAKUP ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Berdan Baraj Havzası'nın Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile morfometrik özelliklerinin incelenmesidir. Bu çalışmada sayısal topografya haritaları kullanılarak Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) oluşturulmuştur. SYM üzerinden havza karakteristikleri ve morfometrik haritalar elde edilmiştir. Havzanın çevresi 215,49 km, alanı 953 km2, havzanın uzunluğu 58,44 km, ana akarsu uzunluğu 59,47 km olarak belirlenmiştir. Havzanın en yüksek noktası 3507 m, en alçak noktası 40 metredir. Havzada 3160 m'den yüksek araziler %0,75, 1428 m'den alçak araziler %53,77'dir. Havzada %0-5 derece eğim sınıfı 113 km2 (%11,78), %25+ eğim sınıfı ise 288 km2 (%30,29)'dir. Havzanın bakı durumu incelendiğinde güneydoğu %18, kuzeybatı %7, düz alanlar ise %1'lik kısmı oluşturmaktadır. Havzanın arazi kullanım durumuna bakıldığında 463 km2 (%48,58)'si orman arazisidir. Havza yönetim çalışmalarının temelini ön etüt incelemeleri oluşturmaktadır. Bu araştırma ile Berdan Baraj Havzası'nın bazı morfometrik özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the morphometric features of the Berdan Dam Basin using Geographic Information Systems (GIS). In this study, Digital Elevation Model (DEM) was created by using digital topography maps. Basin characteristics and morphometric maps were obtained from DEM. The circumference of the basin is 215.49 km, its area is 953 km2, the length of the basin is 58.44 km, and the length of the mainstream is 59.47 km. The highest point of the basin is 3507m and the lowest point is 40 meters. Lands higher than 3160 m in the basin are 0.75% and lands lower than 1428 m are 53.77%. The slope class of 0-5% in the basin is 113 km2 (11.78%), and the slope class of 25%+ is 288 km2 (30.29%). When the aspect of the basin is examined, 18% in the southeast, 7% in the northwest, and 1% in the flat areas. Considering the land use status of the basin, 463 km2 (48.58%) is forest land. Preliminary surveys form the basis of watershed management studies. With this research, some morphometric features of the Berdan Dam Basin were revealed.