Covıd-19 pandemi sürecinin hemşirelerin bakıma ilişkin tutum ve davranışlarına etkisi
The effect of the covid-19 pandemic process on nurses attitudes and behaviors regarding care
  1. Tez No: 805801
  2. Yazar: ZEYNEP HUBA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÖZAKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma, COVID-19 pandemisinde hemşirelerin bakıma ilişkin tutum ve davranışlarını belirlemek amacıyla, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bir devlet hastanesinde çalışan hemşireler (N=200), örneklemi ise Ocak-Mart 2022 tarihleri arasında araştırma dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya gönüllü/istekli olan hemşireler (n=177) oluşturdu. Veriler bireysel özellikler formu ve Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşimi Hemşire Versiyonu-Kısa Form (BOHHEÖ) ile toplandı. Ölçek boyut/alt boyutlarından yüksek puan, bakım davranışlarının olumlu olduğunu göstermektedir. Veriler SPSS 24.0 Paket programında parametrik (t-testi, one-way ANOVA) ve parametrik olmayan (Paired Sample T Testi) analiz yöntemleri ile analiz edildi. Örnekleminin %83,1'i kadın ve %37,3'ü 26-30 yaş aralığında idi. COVID-19 pandemisi öncesi BOHHEÖ puan ortalamaları önemlilik boyutunda 106,68±12,25, yeterlilik boyutunda 100,45±10,52, uygulanabilirlik boyutunda 97,32±10,24; COVID-19 pandemisi sonrasında ise önemlilik boyutunda 104,34±11,21, yeterlilik boyutunda 92,98±10,84, uygulanabilirlik 16 boyutunda 82,64±14,84 olarak bulundu. COVID-19 pandemisi sonrasında COVID-19 pandemisi öncesine göre önemlilik boyutunda ilişkisel ve hümanistik bakım alt boyutlarında görülen azalmanın (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive and comparative design in order to determine the attitudes and behaviors of nurses regarding care in the COVID-19 pandemic. The population of the study consisted of nurses (N=200) working in a state hospital, and the sample consisted of nurses (n=177) who met the research inclusion criteria and were willing to participate in the study between January and March 2022. The study data were collected with the individual characteristics form and the Caring Nurse–Patient Interaction Scale (CNPI-Short Scale). A high score obtained from the total scale/subscales indicates that caring behaviors are positive. The data were analyzed with the SPSS 24.0 package program using parametric (t-test, one- way ANOVA) and non-parametric (Paired Sample T-Test) analysis methods. Of the sample, 83.1% were women and 37.3% were between the ages of 26-30 years. Pre-COVID-19 pandemic mean scores of CNPI were 106.68±12.25 in the significance dimension, 100.45±10.52 in the qualification dimension, and 97.32±10.24 in the applicability dimension, 18 whereas the post COVID-19 pandemic mean scores were found to be 104.34±11.21 in the significance dimension, 92.98±10.84 in the qualification dimension, and 82.64±14.84 in the applicability dimension. Compared to the pre-COVID-19 pandemic, the post COVID-19 decrease seen in relational and humanistic care subdimensions in the significance dimension (p0.05).