Avanos yöresi kil yataklarının araştırılması ve astar uygulamaları
Investigation of clay deposits of Avanos region and primer applications
- Tez No: 805836
- Danışmanlar: PROF. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Avanos yöresine ait kil yataklarının araştırılarak çeşitli uygulamaların yapıldığı sanat çalışması raporunun birinci bölümünde, kilin oluşumuna ve seramik astarının tarihsel sürecine yer verilmiştir. Belirlenen mevkiler doğrultusunda, kil yataklarının seçilmiş bölgelerinden alınan kil numunelerinin seramik astar üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. XRF analiz raporu sonucunda, seramik astarı hazırlama prosesi ve astar denemeleri görselleri ile birlikte sunulmuştur. İkinci bölümde, çalışmalarında sıklıkla astar uygulaması gerçekleştiren uluslararası seramik sanatçılarından bahsedilerek, sanatçıların seçkin eserlerine değinilmiştir. Kapadokya'nın oluşumu gereği eşsiz bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Üçüncü ve son bölümde, Kapadokya bölgesindeki yapılarda doğal afet ve insan faaliyetleri sebebiyle çeşitli tahribatların oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu tür olumsuz eylemlerin etkisi altında kalınarak özgün çalışmalar yapılmıştır. Mevki killerinden hazırlanan astarlar, çalışmalarda uygulanarak deneyimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The formation of clay and the historical process of ceramic slip are mentioned in the first part of the artwork report in which several implementations were completed by researching the clay fields local to Avanos region. Based on the designated areas, samples were taken from chosen parts of clay fields. Their usability in the production of ceramic slip was researched. The result of the XRF analysis report is presented together with the ceramic lining preparation process and the lining trials visuals. International ceramic artists who often practice ceramic slip in their artwork and their outstanding pieces have been mentioned in the second part. It is known that Cappadocia has a unique structure by its nature. In the third part, It was observed that natural disasters and human activities had caused a variety of damage to the constructions in the region. Affected by such negative actions, authentic studies have been completed. Ceramic slips prepared with the clay taken from the area have been used and experienced in the studies.