Pas payı yüksekliğinin kirişli betonarme döşeme hesaplarına etkisi
The effect of rust clearance height on beam reinforced concrete slab calculations
- Tez No: 805909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, beton örtüsünün hesap üzerindeki önemi ve dolaylı yoldan beton örtüsünün yüksekliğinin değişimi ile hesaplamalara etkisi incelenmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında betonarme bina inşaatlarında döşeme donatı montajı yapılırken uygulanan ancak statik hesaplamalar çözümlenirken hesaplamalara dahil edilmeyen şablon donatıları gözlemlenmiştir. Şablon donatısının döşeme donatı hesabı yapılırken faydalı yükseklik parametresini değiştireceği için açıklık ve mesnet momentlerinde değişimler olacağı tahmin edilmiştir. Dolayısıyla döşeme için belirlenen donatılarda da değişim olacaktır. Bu durumun farklı döşeme kalınlıklarında statik hesaplamalara etkisini hem el ile çözüm yapılarak hem de Prota Structure statik analiz programı yardımı ile oluşan farklı sonuçların yorumlaması yapılmıştır. Birinci bölümde betonarme ile ilgili genel bilgiler verilmiştir, beton örtüsünün tarihçesinden bahsedilip önemine değinilmiştir bununla birlikte beton örtüsünün (pas payı) korozyon ile ilişkisi teorik olarak araştırılmıştır. İkinci bölümde; belirlenen döşeme kalınlıklarında hesaplamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde elde edilen sonuçlar bulgular kısmında grafikler ve tablolar ile gösterilmiştir. Dördüncü bölüm olan son bölümde ise veriler tartışmalar ve sonuçlar kısmında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of the concrete cover on the calculation and indirectly the change in the height of the concrete cover and its effect on the calculations were examined. In this thesis study, it was observed that the template reinforcements, which are applied during the installation of flooring reinforcement in reinforced concrete building constructions, but not included in the calculations when solving the static calculations. Since the template reinforcement will change the useful height parameter while calculating the slab reinforcement, it is estimated that there will be changes in the span and support moments. Therefore, there will be a change in the reinforcements determined for flooring. The effect of this situation on static calculations in different floor thicknesses was made by making a manual solution and the interpretation of the different results created with the help of Prota Structure static analysis program. In the first chapter, general information about reinforced concrete is given, the history of the concrete cover is mentioned and its importance is mentioned. In the second part; Calculations were made at the determined floor thicknesses. In the third part, the results obtained in the second part are shown with graphs and tables in the findings part. In the last section, which is the fourth section, the data are interpreted in the discussions and results section.