Sınır değer problemlerinin B-spline metodu ile incelenmesi
The investigation of the boundary value problems via B-spline method
  1. Tez No: 805926
  2. Yazar: MERVE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında ikinci mertebeden lineer adi diferansiyel denklemler için sınır değer problemlerinin nümerik çözümleri ele alınmıştır. Bunun için kübik B-spline, genişletilmiş kübik B-spline ve kübik trigonometrik B-spline kolakasyon metotları kullanılmış ve elde edilen yaklaşık çözüm eğrileri ile tam çözüm eğrileri kıyaslanmıştır. Bunun yanı sıra her bir metot için maksimum hata hesaplanmış ve hangi metodun daha iyi sonuç verdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis the numerical solutions of the boundary value problems for the second order linear ordinary differential equations are considered. For this purpose cubic B- spline, extended cubic B-spline and cubic trigonometric B-spline collocation methods are used and the obtained approximation curves are compared with the exact solution curves. Besides, maximum norm is evaluated for each approximation method and it is pointed out which method gives the best approximation result.