Dünya tarihinde yaşanan salgın hastalıkların sermaye piyasalarına etkisi: COVID-19 incelemesi
The effect of epidemics in world history on capital markets: COVID-19 review
  1. Tez No: 805945
  2. Yazar: TÜRKER TEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 Pandemisi özelinde salgın hastalıkların sermaye piyasalarına etkisini keşfetmektir. Veri seti ülkelere göre değişmekle beraber 01.01.2020-31.08.2021 aralığında oluşturulmuştur. Yöntem olarak bir veri madenciliği metodu olan Birliktelik Analizi ve bir nedensellik testi olan Hacker ve Hatemi-J Bootstrap testi (2012) kullanılmıştır. Çalışma sonunda anlamlı pek çok sonuca ulaşılmıştır. Özellikle Batı Avrupa ülkeleri olan Fransa, İspanya, Almanya, Birleşik Krallık borsa endekslerinin pandemi döneminde birlikte hareket etmesi, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede vaka ya da ölüm sayıları ile borsa endeksinin ters yönlü hareket etmesi, Asya ülkelerinde ise vaka ve ölüm sayıları ile endeks verileri arasında ters yönlü birlikte hareketin oluşmaması araştırmanın önemli bulguları arasındadır. Ayrıca, nedensellik analizi sonucunda elde edilen bulgular, salgının ilk dönemlerinde Asya ülkeleri hariç pek çok ülkede, salgının 2. ve 3. Dalga dönemlerinde ise neredeyse tüm ülkelerde COVID-19 verileri ile borsa endeksi arasında nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bir başka deyişle, salgının şiddetini artırdığı dönemlerde COVID-19 verileriyle borsa endeksleri arasındaki nedensellik ilişkisi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the impact of epidemic diseases on capital markets in the Pandemic of COVID-19. Although the data set varies according to the countries, it was created between 01.01.2020-31.08.2021. As a method, Association Analysis, which is a data mining method, and Hacker and Hatemi-J Bootstrap test (2012), which is a causality test, were used. At the end of the study, many meaningful conclusions were reached. The stock market indices of Western European countries such as France, Spain, Germany and the United Kingdom move together during the pandemic period. In many countries, including Turkey, the number of cases or deaths moves in the opposite direction to the stock market index. No opposite direction co-movement between the number of cases or deaths and stock market indices in Asian countries. These are the important findings of the study. In addition, the findings obtained as a result of the causality analysis show that there is a causal relationship between the COVID-19 data and the stock market index in many countries except Asian countries in the early stages of the epidemic, and in almost all countries during the 2nd and 3rd wave periods of the epidemic. In other words, the causality relationship between COVID-19 data and stock market indices increases during periods of increased severity of the epidemic.