Cüruflardan altın ve gümüşün endüstriyel ölçekli sallantılı masa ile kazanımı
Recovery of gold and silver from slag with industrial scale shaking table
  1. Tez No: 805946
  2. Yazar: MOHAMED SALEH MOHAMED AITA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HACIFAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, cüruf içerisinde hapsolan altın ve gümüşün geri kazanımı için çevre ile dost olan gravite ile zenginleştirme yönteminden faydalanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, endüstriyel ölçekli klasik sallantılı masa ve modern Gemini masası kullanılmıştır. Klasik sallantılı masa ile kaba zenginleştirme, Gemini masası ile konsantreye temizleme işlemi uygulanmıştır. Ayrıca, altın ve gümüşünün optimum düzeyde geri kazanımı için klasik sallantılı masada çeşitli çalışma parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Masa eğimi, masa hızı, besleme katı oranı ve yıkama suyu hızı optimize edilerek en ideal koşullar belirlenmiştir. Deneyler, 7.80 ppm Au ve 131 ppm Ag içeren cüruf numunesi ile yapılmıştır. Cüruflar bilyalı değirmende 150 μm tane boyutunun altına öğütüldükten sonra masalara beslenmiştir. Elde edilen nihai konsantrede Au tenörü 109.24 ppm, Ag tenörü ise 1692.71 ppm bulunmuştur. Cüruf içerisindeki altının %56.16'u, gümüşün ise %51.82'sı geri kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the environment-friendly gravity enrichment method was used for the recovery of gold and silver trapped in the slag. For this purpose, and industrial scale classic shaking table and modern Gemini shaking table were used. The first enrichment was applied with the classical shaking table, and the second step of process was applied to the concentrate with the Gemini table. In addition, the effect of various working parameters on the classical shaking table was investigated for optimum recovery of gold and silver. The most ideal conditions were determined by optimizing the table slope, forward-backward speed of the table, feed solid ratio and cleaning water speed. Experiments were made with a slag sample containing 7.80 ppm Au and 131 ppm Ag. The slags were fed to the tables after grinding in a ball mill below 150 μm grain size. In the final concentrate obtained, Au grade was 109.24 ppm and Ag grade was 1692.71 ppm. 56.16% of the gold and 51.82% of the silver in the slag were recovered.