İhsân kavramının Arapçadaki anlamları ve Kur'ân meâllerine yansımaları
The meanings of the term ihsān in Arabic and its reflections on Qur'ānic translations
- Tez No: 805981
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
“İhsân Kavramının Arapçadaki Anlamları ve Kur'ân Meâllerine Yansımaları”nı konu edinen bu çalışmada, Kur'ân'da bazen Allah'a bazen de insanlara nispet edilerek pek çok âyette çeşitli türevleriyle zikredilen ihsân kavramı incelenmiştir. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusuna, amacına, önemine, yöntemine, sınırlılıklarına ve ilgili literatüre yer verilmiştir.“İhsân Kavramının Etimolojisi ve Anlam Tahlili”başlıklı bölümde, ihsân kavramının kökünü oluşturan h-s-n ve türevleri ele alındıktan sonra, ihsân kavramına odaklanılmıştır. Çeşitli klasik ve modern sözlüklerden tespit edilen anlamlara göre bir tasnif yapılmıştır. Her bir anlam başlığı altında Arap şiirinden ve nesrinden çok sayıda örnek zikredilmiştir.“İhsân ve Türevlerinin Kur'ân Meâllerine Yansımaları”başlıklı diğer bölümde ise ihsân kavramının Kur'ân'daki kullanımları araştırılmıştır. İlgili âyetler anlam gruplarına göre sınıflandırıldıktan sonra her bir âyetle ilgili açıklamaya yer verilmiştir. Daha sonra söz konusu kavramın, belirlenen meâllerde nasıl tercüme edildiği incelenmiştir. İncelenen âyetlerin meâlleri, ilk bölümde elde edilen bilgiler göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Çalışma, sonuç kısmıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study on“The Meanings of the Term of Ihsān in Arabic and Its Reflections on the Qur'ānic Translations”, the term of ihsān, which is sometimes attributed to Allah and sometimes to human beings in the Qur'ān and mentioned in many verses with various derivatives, is analysed. The study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction, the subject, purpose, importance, limitations and related literature of the thesis are given. In the chapter titled“Etymology and Meaning Analysis of the Term of Ihsān”, after discussing h-s-n and its derivatives, which constitute the root of the concept of ihsān, the focus is on ihsān and its derivatives. A classification was made according to the meanings determined from various classical and modern dictionaries. numerous examples from Arabic poetry and prose are mentioned under each meaning heading. In the other section titled“Reflections of ihsān and its derivatives on Qur'ānic translations”, the usage of the term of ihsān in the Qur'ān has been investigated. After the related verses are classified according to their meaning groups, an explanation about each verse is given. Then, it is analysed how the term in question is translated in the selected translations. The translations of the verses analysed were evaluated by taking into consideration the information obtained in the first part. The study is completed with a conclusion.