Tanrı tasavvuru ve benlik saygısı ilişkisi üzerine bir çalışma (Ortaokul öğrencileri örneği)
A study on the relation of God representation and self-esteem (Middle school students example)
- Tez No: 805980
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Tanrı tasavvuru ve benlik saygısı ilişkisini incelemektir. Araştırma kapsamında öncelikle konunun kavramsal incelemesi yapılarak teorik alt yapısı oluşturulmuş, ardından tecrübî araştırmadan elde edilen verilerin istatiksel analizi yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, ortaokul 7. ve 8. sınıfta öğrenim gören 279'u (%48,7) kız, 294'ü (%51,3) erkek olmak üzere toplam 573 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu”,“Tanrı İmgesi Ölçeği”ve“Piers Harris Çocuklar İçin Öz Kavram Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada kapsamında toplanan verilerin analiz edilebilmesi için, IBM SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, güven veren Tanrı tasavvuru ile benlik saygısı arasında pozitif yönde bir ilişki ve korku veren Tanrı tasavvuru ile benlik saygısı arasında negatif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, alan yazındaki diğer çalışmaları destekler nitelikte olup Tanrı tasavvuru ve benlik saygısı arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the God representation and self-esteem. Within the scope of the research, firstly, the theoretical background of the subject was created by making a conceptual analysis, and then the statistical analysis of the data obtained from the empirical research was made. The research was designed according to the relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of a total of 573 students, 279 (48,7%) girls and 294 (51,3%) boys, studying in the 7th and 8th grades of secondary school. In the research,“Personal Information Form”,“God Image Scale”and“Piers Harris Self-Concept Scale for Children”were used. IBM SPSS 26 package program was used to analyze the data collected within the scope of the research. As a result of the research, it has been determined that there is a positive relationship between the representation of God that gives confidence and self-esteem, and there is a negative relationship between the representation of God that gives fear and self-esteem. The findings obtained from the research support other studies in the literature and reveal that there is a relationship between God's representation and self-esteem.