Preterm yenidoğanlarda topuk kanı alma sırasında uygulanan cenin pozisyonu, anne sütü kokusu ve beslenme amaçlı olmayan emmenin ağrı üzerine etkisi
The effect of facilitated tucking, maternal breast milk odor and non nutritive sucking during heel stick on procedural pain in preterm neonates
  1. Tez No: 805982
  2. Yazar: NEGARIN AKBARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, preterm yenidoğanlarda topuk kan alma işlemi sırasında nonfarmakolojik ‎yöntemlerden anne sütü kokusu, beslenme amaçlı olmayan emme ve cenin pozisyonu vermenin ‎ağrıyı azaltmadaki etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak ‎gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, 15.11.2021 ve 25.12.2021 tarihleri arasında YYBÜ'de ‎yatan preterm yenidoğanlar, örneklemini ise örneklem seçim kriterlerine uyan 144 bebek (Anne ‎sütü kokusu=36, Cenin pozisyonu=36, Beslenme amaçlı olmayan emme=36, Kontrol=36) ‎oluşturdu. Topuk kanı alma işleminden 3 dakika öncesinden başlanarak, işlemden 3 dakika ‎sonrasına kadar bebeklere yer aldığı gruba uygun olarak anne sütü kokusu, cenin pozisyonu ve ‎beslenme amaçlı olmayan emme uygulandı. Bebeklerin işlem öncesi, sırası ve sonrası ağrısı ‎Preterm Bebek Ağrı Profili Ölçeği- Revize Formu (PIPP-R) kullanılarak değerlendirildi. Aynı ‎zamanda fizyolojik parametreler (kalp tepe atımı (KTA), oksijen satürasyonu (SpO2), solunum) ‎ve normale dönme süresi, ağlama süresi, işlem süresi değerlendirildi.‎ Araştırma sonucunda araştırma gruplarının tanımlayıcı özellikler açısından benzer olduğu ‎‎(p˂0.05) bulundu. Deney gruplarındaki yenidoğanların topuk kanı alma işlemi sırasında; KTA, ‎PIPP-R puanı, ağlama süresi ve fizyolojik parametrelerinin normale dönme süresinin kontrol ‎grubundan istatistiksel olarak anlamlı düşük olduğu, oksijen satürasyonunun yüksek olduğu ‎bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the ‎effect of non-pharmacological methods such as maternal breast milk odor, non-nutritive ‎sucking and facilitated tucking during heel stick in preterm neonates. The population of the ‎study was preterm neonates hospitalized in the NICU between 15.11.2021 and 25.12.2021, ‎the sample of the study consisted of 144 neonates who met the inclusion criteria (breast milk ‎odor=36, facilitated tucking=36, non-nutritive sucking=36, Control=36) created. 3minutes ‎before the heel stick until 3 minutes after the procedure, maternal breast milk odor, facilitated ‎tucking and non-nutritive sucking were applied to the neonates following the group they were ‎in. The pain of the infants before, during, and after the procedure was measured usingthe ‎Preterm Infant Pain Profile Scale-Revised (PIPP-R). At the same time, physiological ‎parameters (peak heart rate (HR peak),, oxygen saturation (SpO2), respiration) and vital-sign ‎stability, crying time, and blood collection time evaluations were made.‎ As a result of the research, it was found that all groups were similar in terms of descriptive ‎properties (p˂0.05). During the heel stick of neonates in the experimental groups; It was found ‎that HR, PIPP-R score, crying time, and vital-sign stability were statistically significantly ‎lower than the control group, and oxygen saturation was high.