Türkiye'de yeni dini hareket katılımcılarının üyeliğini etkileyen faktörler (Yehova'nın Şahitleri örneği çerçevesinde bir araştırma)
Factors affecting membership of new religious movement participants in Turkey (A research in the example of Jehovah's Witnesses)
- Tez No: 805987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yeni dini hareketler, ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra hızla yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Taraftar kazanmak adına çeşitli yöntemlere başvuran bu tür gruplar dünyanın birçok yerinde insanların ilgisini çekmeyi başarmış, nitekim bazı hareketler milyonlarla ifade edilen üye sayısına ulaşmıştır. Ülkemizde de faaliyet yürüten ve belli bir taraftar kitlesine ulaşan bu tür oluşumlara katılanların nasıl bir üyelik süreci içinde bulundukları doğal olarak bir merak konusu haline gelmiştir. Buradan hareketle bu araştırmada Türkiye'de yeni dini hareket katılımcılarının üyeliğini etkileyen faktörler Yehova'nın Şahitleri örneği üzerinden incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup Yehova'nın Şahidi olan 12 katılımcı ile görüşülmüştür. Bireylerin Yehova'nın Şahidi olmadan önceki dini inanç ve tutumları, üyelik sürecinde karşılaştıkları durumlar, harekete katıldıktan sonra karşılaştıkları durumlar şeklinde üç aşamada ele alınmıştır. Toplanan verilerin ışığında bireylerin, ülkemizde eski dini inancını terk ederek Yehova'nın Şahidi hareketine katılmasında tek bir faktörün değil birden fazla değişkenin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The new religious movements began to gain popularity in a short time after their emergence. Such groups, which use various methods to gain supporters, have managed to attract the attention of people in many parts of the world, and some movements have reached the number of members expressed in millions. It has naturally become a matter of curiosity what kind of membership process those who participate in such formations, which also operate in our country and reach a certain fan base, are in. From this point of view, in this study, the factors affecting the membership of new religious movement participants in Turkey were examined through the example of Jehovah's Witnesses. Qualitative research method was used in the research and 12 participants who were Jehovah's Witnesses were interviewed. The religious beliefs and attitudes of individuals before they became Jehovah's Witnesses, the situations they encountered during the membership process, and the situations they encountered after joining the movement were discussed in three stages. In the light of the collected data, it has been seen that not a single factor, but more than one variable is effective in individuals leaving their old religious beliefs in our country and joining the Jehovah's Witness movement.