En-Nibrâs Şerhu Şerhi'l-Akâid adlı eseri bağlamında Abdülaziz el-Ferhârî'de bilgi teorisi
Knowledge theory of Abdülaziz el-Ferhari in the context of his work named en-Nibras Şerhu Şerhi'l-Akaid
  1. Tez No: 805992
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SABRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez 13/19. asırda yaşamış Abdülaziz el-Ferhârî'nin (öl. 1239/1823) en-Nibrâs adlı eseri bağlamında onun bilgi teorisini konu edinmektedir. Girişi müteakip iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmaya dair teorik bilgiler verilmiştir. Birinci bölüm, özellikle Türkçe literatürdeki boşluk sebebiyle Ferhârî'nin hayatı, ilmî kişiliği ve en-Nibrâs adlı eserine tahsis edilmiştir. İkinci bölümde onun mezkûr eserinde bilgiye dair ifade ettiği görüşlerin mukayeseli tahlili ve sistematik aktarımı gerçekleştirilmiştir. Bu minvalde bilginin tanımı, mahiyeti, imkânı, kaynakları ve taksîmi gibi temel başlıklar belirlenmiştir. Sonuç kısmında ise araştırmalar neticesinde elde edilen bulgular kısaca değerlendirilmiş, Ferhârî'nin özgün yanları tespit edilmiş ve ulaşılan kanaatlere yer verilmiştir. Ayrıca bu alana dair daha fazla çalışma yapılması gerektiği vurgulanmış ve bu çalışmalarda dikkat edilmesi gereken hususlara temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Abdülazîz al-Ferhârî's (lived in the 13th/19th century) conception of knowledge in the context of his work En-Nibras. This thesis consists of four chapters. In the introduction section, the subject of the research, its importance, and its purpose were explained, along with the methodology and references. Due to the enormous gap in Turkish literature, the first chapter is devoted to Ferhârî's life, works, and scientific personality. In the second part, his views on knowledge in his work were presented with a high-explanatory systematic. In this regard, the following subheadings have been established: possibility and sources of knowledge, definition and analysis of knowledge, and division of knowledge. In conclusion, the findings obtained as a result of the research are briefly evaluated, and the conclusions reached are given. Furthermore, it was emphasised that various studies should be conducted in this field, and some suggestions for the research process were made.