Evaluation of correlation between inflammatory markers and obesity in the obese individuals
Obez bireylerde inflamatuar belirteçler ile obezite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 736263
  2. Yazar: NIBRAS NAEEMAH JEBUR JEBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED ASSAD SALEH ALKABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın diyabetli obez ve diyabetsiz obezite hastalarında inflamatuar belirteçler ile obezite arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmasına karar verildi. Deneklerin antropometrik özelliklerinin ölçümleri alındı. Buna boy, kilo, bel çevresi, pelvis ve bilek çevresi dahildir. Bu kriterlere göre bireyler üç kategoriye ayrıldı: kontrol grubu olarak normal kilolular ve obez olanlar, obezitesi olanlar diyabetli aşırı kilolu ve diyabetsiz obez olmalarına göre iki gruba ayrıldı. Bu, açlık kan şekeri, kümülatif glikoz, interlökin-6, interlökin-38, trigliseritler, toplam kolesterol ve yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-C) ölçümlerini içeriyordu. Çalışma tablolarında sunulan sonuçlara göre, normal kan basıncına sahip bireyler (grup B), obez diyabetik hasta grubundaki (grup A) obez ve hipertansif bireylere göre anlamlı derecede daha küçüktü. Çalışmada, enflamatuvar parametrelerde en çok obezitenin diyabetle değişmesine neden olduğu ve ortalama interlökinler arasındaki farkların açık ve çok önemli olduğu için, obezite ile diyabet düzeylerindeki değişikliklerin açık bir önemi vardı, bu da bizi şu sonuca götürüyor: Obezitenin bağışıklık hastalıklarına neden olabileceği ve artabileceği sonucuna varmaktadır. Özellikle obez kadın diyabetli ise obez kişilerde enfeksiyon olasılığını azaltır.
Özet (Çeviri)
It was decided to conduct this study in order to establish the relationship between inflammatory markers and obesity in obese patients with diabetes and obesity without diabetes. Measurements of the anthropometric characteristics of the subjects were taken. This included height, weight, waist circumference, pelvis, and waist circumference. Individuals were divided into three categories based on these criteria: those with normal weight as a control group and those who were obese, obesity was classified into two groups based on whether the individuals were overweight with diabetes or obese without diabetes. This included measurements of fasting blood glucose, cumulative glucose, interleukin-6, interleukin-38, triglycerides, total cholesterol, and high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C). According to the results presented in the study tables, individuals with normal blood pressure (group B) were significantly smaller than obese and hypertensive subjects in the group of obese diabetic patients (group A). In the study, there was a clear significance of changes in the levels of diabetes with obesity, as obesity with diabetes caused the most changes in inflammatory parameters, as well as the differences between the average interleukins were clear and very important, which leads us to conclude that obesity may cause immune diseases and increase It reduces the chance of infection in obese people, especially if the obese woman has diabetes.