Bursevi'nin Rûhu'l-Beyân tefsirinin Kur'an ilimleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Bursevi's Ruhu'l-Beyan in the context of Quranic sciences
- Tez No: 805997
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MOLLAİBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in doğru bir şekilde anlaşılması ve yorumlanabilmesi açısından şüphesiz ki bazı ilimler önemli yer tutmaktadır. Bu çalışma ile Kur'ân ilimlerine dair konular Rûhu'l-beyân adlı tefsir bağlamında incelenmeye çalışılmıştır. İlk kısımda İsmâil Hakkı Bursevî'nin görüşlerini daha iyi kavrayabilmek açısından kısaca hayatına, ilmî kişiliğine, eserlerine ve yaşadığı döneme temas edilmiştir. İkinci kısımda ise çalışmanın temel amacını oluşturan Kur'ân ilimleri hakkındaki görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Nitekim rivâyet, dirâyet ve işârî metotlarla telif edilen bu tefsirin içeriğinde Kur'ân ilimlerinin geniş bir yer tuttuğu görülmüştür. Tezde tespit edilen tüm veriler başlıklar halinde detaylandırılarak işlenmiştir. Bu bağlamda bazı kelimelerin gramatik tahlilleri, âyetlerin nüzûl sebepleri, nesih, muhkem, müteşâbih konuları, hurûf-ı mukattaa, kıraat vecihleri, Kur'ân i'câzına yönelik birtakım deliller, kıssalar, havâss ilmi, ahkâma dair bazı bilgiler vb. konular irdelenmiştir. Yine elde edilen verilerden hareketle konular başlıklara ayrılarak örneklerle izah edilmeye çalışılmıştır. Kaynakça bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu görülen tefsirde müellifin kendi düşünceleri de yer yer vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Certain sciences undoubtedly play an important role in understanding and interpreting the Holy Quran correctly. This study aimed to examine the topics related to Quranic sciences in the context of the commentary named Ruhu'l-Beyan. In the first part, a brief overview of İsmail Hakkı Bursevî's life, scholarly personality, works, and the era he lived in was given in to better understand his views. In the second part, his views on Qur'anic sciences, which constituted the main purpose of the study, were determined. It was observed that the content of the commentary, which was written using the methods of narration, observation, and ishari, extensively covered various aspects of Quranic sciences. All the data identified in the dissertation were elaborated in detail under different headings. In this context, the grammatical analyses of certain words, the reasons for the revelation of the verses, naskh, muhkam, allegorical topics, disjointed letters, different recitation styles, some evidences regarding the i'jaz of the Qur'an, stories, the knowledge of the particular (havâss), some information on rulings, etc. were examined. Furthermore, based on the obtained data, the topics were categorized and explained with examples. In the commentary, which is seen to have a rich content in terms of bibliography, the author's own thoughts were also emphasized from time to time.