Assessment of knowledge and attitudes concerning risk factors and early detection of prostate cancer among males attending urology outpatient in Al-Zahraa Teaching Hospital
Al-Zehra Eğitim Hastanesinde üroloji hastanesine başvuran erkeklerde risk faktörleri ve prostat kanserinin erken teşhisi konusunda bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 806009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Erkeklerin en ölümcül hastalıklarından biri olan prostat kanseri, en sık görülen ikinci malignite ve kanser ölümlerinin en büyük ikinci nedenidir. Prostat kanserinin etiyolojisi belirsizdir, ancak risk faktörleri arasında yaş, aile öyküsü, ırk, erkeklik hormonları, diyabet, obezite, batılılaşmış bir yaşam tarzı ve enfeksiyonlar yer alır. Erken prostat kanseri tespiti tedaviyi iyileştirir ve ölümleri azaltır. Erken teşhis ve tarama birkaç engelle karşı karşıyadır. Düşük farkındalık, taramaya karşı olumsuz bir tutum, maliyet, prostat kanseri ile ilgili yanlış bilgilendirme ve teşhis edilmenin utancı engellerden bazılarıdır. Amaçlar: erkeklerin prostat kanseri risk faktörleri ve erken teşhis konusundaki bilgi ve tutumlarını değerlendirmek ve erkeklerin sosyo-demografik değişkenleri ile prostat kanseri risk faktörleri ve erken teşhis hakkındaki bilgi ve tutumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek. Gereç ve Yöntemler: Irak'taki Wasit şehir hastanelerinin Üroloji Polikliniği'nde tanımlayıcı tasarımlı bir çalışma yapıldı, bu çalışma 1 Kasım 2022 - 1 Şubat 2023 tarihleri arasında başladı. katılmak araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmacı, istenen çalışma hedeflerine ulaşmak için araçlar oluşturmuş ve geliştirmiştir. Aracın güvenilirliği Cronbach alfa katsayısı kullanılarak belirlenirken, aracın geçerliliği bir uzmanlar paneli aracılığıyla belirlenir . Bulgular: Bu çalışmanın sonuçları, hastaların toplam bilgi toplam puanının 43,07 ve tutumların ortalama puanının 21,28 olduğunu gösterdi. Katılımcıların toplam bilgi puanları ile medeni durum ve eğitim düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ve toplam tutum puanları ile prostat kanseri için periyodik tarama arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Çalışma, prostat kanserine ilişkin bilgi ve tutumlar arasında yüksek pozitif ilişkilerin olduğunu ortaya koydu (p < 0.05). Sonuç: Bu çalışma bilgi ile medeni durum ve eğitim düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu, çalışma hasta tutumları ile prostat kanseri için periyodik tarama arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ve prostat kanserine yönelik bilgi ve tutum arasında yüksek pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Prostate cancer, one of men's deadliest illnesses, is the second most frequent malignancy and the second largest cause of cancer fatalities. The aetiology of prostate cancer is unclear, although risk factors include age, family history, race, male hormones, diabetes, obesity, a westernised lifestyle, and infections. Early prostate cancer detection improves therapy and reduces deaths. Early diagnosis and screening face several hurdles. Low awareness, a negative attitude towards screening, the cost, misinformation regarding prostate cancer, and the shame of being diagnosed are some of the obstacles. Objectives: to assess male knowledge and attitudes on prostate cancer risk factors and early detection and to assess the association between men' socio-demographic variables and knowledge and attitudes about prostate cancer risk factors and early diagnosis. Material and Methods: A descriptive design study was carried out in Urology Outpatient Clinic of Wasit city hospitals in Iraq, the present study started from November 1st, 2022 to February 1st, 2023. A non-probability (Accidental sample) of 132 patients who agreed to participate was included in the study. The researcher constructed and developed instruments in order to achieve the desired study objectives. Reliability of the instrument was determined through the use of the Cronbach's alpha coefficient, While the instrument validity is determined throughout a panel of experts. Results: The results of the present study showed that mean score of patients' total knowledge 43.07 and attitudes was 21.28.It appeared that there is a statistically significant differences between total knowledge scores of participants and their marital status and education level, and it showed that was statistically significant differences between total scores of attitudes and periodic screening for prostate cancer. The study appeared that high positive associations between knowledge and attitudes of prostate cancer (p < 0.05). Conclusions: This study shows that statistically significant relationship between knowledge and marital status and education level, the study showed that statistically significant relationship between patient attitudes and periodic screening for prostate cancer, and there was a high positive association between knowledge and attitudes toward prostate cancer.