Ergenler ve genç yetişkinler için cinsel ve üreme güçlendirme ölçeğinin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation, validity and reliability study of the sexual and reproductive empowerment scale for adolescents and young adults
  1. Tez No: 806033
  2. Yazar: SILA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Metodolojik tipte tasarlanan bu çalışmada Ergenler ve Genç Yetişkinler için Cinsel ve Üreme Güçlendirme Ölçeğinin Türkçeye uyarlanıp geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılarak Türk toplumuna kazandırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Kastamonu Üniversitesinde eğitim gören 18-24 yaş aralığındaki lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise madde sayısına göre 250 olarak belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu ve 23 maddeden oluşan 5'li likert tipte Ergenler ve Genç Yetişkinler için Cinsel ve Üreme Güçlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 02.01.2023-23.01.2023 tarihleri arasında yüz yüze görüşme metodu ile toplanmıştır. Ölçeğin geçerlik aşamasında sırası ile dil geçerliliği, Davis tekniği kullanılarak uzman görüşlerinin alındığı içerik (kapsam) geçerliliği ve Doğrulayı Faktör Analizi ile Açıklayıcı Faktör Analizi kullanılarak yapı geçerliliği incelenmiştir. Ölçeğin güvenirlik aşamasında cronbach's alfa katsayısı ve madde toplam korelasyonu ile iç tutarlılık, test-tekrar test uygulaması ile zamana karşı değişmezlik incelenmiştir. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ve LISREL 8.80 paket programı ile analiz edilmiştir. Ölçeğin kapsam geçerlilik indeksi 0,99 bulunmuştur. Kaiser-Meyer-Olkin testi 0,874 ve Barlett'in Küresellilik Anlamlılık Düzeyi Testi x2=3511.034, p=0.000 şeklinde tespit edilmiştir. Açıklayıcı Faktör Analizinde bütün maddelerin faktör yüklerinin 0,40'ın üzerinde olup açıklanan varyans %74,668 olarak tespit edilmiş ve ölçekten hiçbir madde çıkarılmamıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizinde değerlendirilen uyum indeksi değerleri sırası ile x 2/SD:3,71 GFI:0,98 AGFI:0,97 CFI: 0,99 RMSEA: 0,074 SRMR: 0,053 ve PATH Diyagramı faktör yükleri 0.41 ile 0.91 arasında bulunarak tamamı kabul edilebilir aralıkta çıkmıştır. Ölçeğin cronbach alfa değeri 0,913 ve Spearman Rho kat sayısı 0,893 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, Ergenler ve Genç Yetişkinler için Cinsel ve Üreme Güçlendirme Ölçeğinin Türk toplumuna uygun, geçerli ve güvenirlik düzeyi yüksek bir araç olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was designed in a methodological type, it was aimed to adapt the Sexual and Reproductive Empowerment Scale for Adolescents and Young Adults into Turkish and to make its validity and reliability study and to bring it into Turkish society. The universe of the study consists of undergraduate students aged 18-24 studying at Kastamonu University. The sample was determined as 250 according to the number of items. Personal Information Form and a 5-point Likert-type Sexual and Reproductive Enhancement Scale for Adolescents and Young Adults consisting of 23 items were used as data collection tools. Data were collected between 02.01.2023 and 23.01.2023 by face-to-face interview method. In the validity phase of the scale, language validity, content (scope) validity in which expert opinions were obtained using Davis technique, and construct validity using Confirmatory Factor Analysis and Explanatory Factor Analysis were examined respectively. In the reliability phase of the scale, cronbach's alpha coefficient and item-total correlation and internal consistency, testretest application and time invariance were examined. Data were analyzed with SPSS for Windows 22 package program and LISREL 8.80 package program. The content validity index of the scale was found to be 0.99. Kaiser-Meyer-Olkin test 0.874 and Barlett's Sphericity Significance Level Test x2=3511.034, p=0.000. In the Explanatory Factor Analysis, factor loads of all items were over 0.40 and the explained variance was determined as 74,668% and no items were removed from the scale. The fit index values evaluated in the Confirmatory Factor Analysis were found to be x2/SD:3.71 GFI:0.98 AGFI:0.97 CFI: 0.99 RMSEA: 0.074 SRMR: 0.053 and PATH Diagram factor loads between 0.41 and 0.91, respectively. out in December. The cronbach alpha value of the scale was 0.913 and the Spearman Rho coefficient was 0.893. As a result, it has been determined that the Sexual and Reproductive Empowerment Scale for Adolescents and Young Adults is a valid and highly reliable instrument suitable for Turkish society.