Flört şiddeti alanında çalışan profesyonellerin şiddete ilişkin hizmetleri değerlendirmesi
Evaluation of violence-related services by professionals working in the field of dating violence
  1. Tez No: 761525
  2. Yazar: FERDA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ARZU İÇAĞASIOĞLU ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Şiddet kavramı çok geniş bir yelpazede ele alınması gereken bir konudur. Literatürde, şiddetin fiziksel, psikolojik, cinsel, sosyal ve ekonomik türleri olduğu ifade edilmektedir. Yaşamın her döneminde ve her toplumda şiddet olgusu yaygın biçimde karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu konuda yapılan pek çok araştırma kadınlar ve çocuklar gibi kırılgan grupların şiddete maruz kalma konusunda diğer gruplara göre daha fazla risk altında olduğunu işaret etmektedir. Kadına yönelik şiddet denildiğinde ise genellikle akla ilk gelen, aile içinde, evli kadınların maruz kaldığı şiddet olmaktadır. Ancak son dönemlerde şiddet ile ilgili çalışmalar, evlilik veya aile birliği dışında, bir başka deyişle flört döneminde, uygulanan veya maruz kalınan şiddetin nedenleri ve etkileri konusuna yönelmiştir. Flört dönemi, genellikle genç yetişkinlik döneminde olan, aralarında yasal bir bağ olmayan iki kişinin evlilik öncesi kurduğu yakın ilişki olarak tanımlanabilir. Bu dönemde farklı nedenlerle partnerlerin birbirine uyguladığı şiddet ise flört şiddeti olarak ifade edilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar ise genellikle genç yetişkinler, ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri, temel alınarak yapılmaktadır. Bu araştırmalar flört şiddetinin sanılanın aksine çok yaygın olduğunu göstermektedir. Flört şiddetinin nedenlerinin ve etkilerinin belirlenmesi ve bu sorunun çözümü için gerekli hizmetlerin oluşturulması için şiddeti uygulayan ve buna maruz kalan grupların görüşlerinin belirlenmesi kadar bu alanda çalışan profesyonellerin görüşlerinin belirlenmesi de hizmetlerin yapılandırılmasında önem taşımaktadır. Buradan hareketle, bu araştırmanın amacı, kadına yönelik şiddet alanında çalışan profesyonellerin flört şiddetine ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu alanda mesleki müdahalelere ilişkin önerilerini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma metodolojisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, amaca uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş, bu kapsamda araştırmaya, kadına yönelik şiddet alanında çalışan sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve sosyologdan oluşan 10 kişi katılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi ile toplanmış ve MAQODA 2022 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonunda, uygulamada flört şiddeti hakkında özelleşmiş bir hizmet olmadığı, şiddet alanında hizmet sunan kurumlardan genellikle evlilik birliği içinde olan kadınların yararlandığı, şiddete maruz kalan bu kadınların da temelde fiziksel şiddetten kurtulmak için hizmet almak için başvurdukları, bununla birlikte maruz kaldıkları diğer şiddet türlerinin farkında olmadıkları, şiddet konusunda koruyucu önleyici hizmetlerin sınırlı olduğu, profesyonellerin bu alanda çoğunlukla danışmanlık ve yönlendirme hizmet sunduğu belirlenmiştir. Ek olarak, kadına yönelik şiddet alanında çalışan profesyonellerin ikincil tramvaya maruz kaldıkları da önemli bir bulgu olarak karşımıza çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, şiddet sorununun engellenebilmesi için toplumsal cinsiyet eşitliği, iletişim, sağlıklı ebeveyn tutumları gibi konularda eğitim ve danışmanlık hizmetlerini içeren koruyucu, önleyici çalışmaların olması gerektiği önerilmektedir. Bunun yanı sıra, 12-18 yaş ergenlik döneminde olan ergenlere ve genç yetişkinlerede şiddetin içeriği ve kapsamı, şiddete maruz kalma durumunda neler yapılabileceği ve flört hakkında eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin işlevsel olacağı düşünülmektedir. Son olarak, flört şiddeti konusunda bu alanda çalışan profesyonellerin bilgilendirmesi ve bu konuyu merkeze almaları için farkındalıklarının arttırılmasına yönelik çalışmaların yapılmasının da önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The concept of violence is a subject that needs to be addressed in a very wide range. In the literature, it is stated that there are physical, psychological, sexual, social, and economic types of violence. The violence phenomenon is commonly encountered in every period of life, and every society. However, many studies on this subject point out that vulnerable groups such as women and children are at higher risk of being exposed to violence than other groups. When it comes to violence against women, the first thing that comes to mind is domestic violence, experienced by married women. Nevertheless, recent studies on violence have focused on the causes and effects of violence applied or exposed outside of marriage or family unity, in other words, during dating. The dating period can be defined as a non-legal close pre-marital relationship between two people, usually in young adulthood. In this period, violence between partners for different reasons is expressed as dating violence. Studies on this subject are generally based on young adults, mainly on university students. These studies indicate that dating violence is more common than we realize. To determine the causes and effects of dating violence and to create the necessary services for the solution of this problem, it is important to determine the opinions of the professionals working in this field as well as the opinions of the groups perpetrating and who are exposed to it. From this point of view, this research aims to determine the opinions of professionals working in the field of violence against women on dating violence and to present their suggestions for professional interventions in this field. This research was carried out with qualitative research methodology. The study group of the research was selected with the purposeful sampling method, and in this context, 10 people, consisting of social services specialists, psychologists, and sociologists working in the field of violence against women, participated in the research. The data were collected by semi-structured in-depth interview method and analyzed in the MAQODA 2022 program. At the end of the research, it was found that there is no specialized service about dating violence in practice, women who are married generally benefit from institutions that provide services in the field of violence, and these women who are exposed to violence apply for services to get rid of physical violence, however, they are not aware of other types of violence they are exposed to. It has been determined that preventive and protective services are limited in the field of violence, and professionals mostly provide counseling and guidance services in this field. In addition, it was an important finding that professionals working in the field of violence against women were exposed to secondary trams. In line with the findings obtained from the research, it is suggested that protective and preventive studies should be carried out, including training and consultancy services on issues such as gender equality, communication, and healthy parental attitudes in order to prevent the problem of violence. In addition, it is thought that the content, and scope of violence, what can be done in case of exposure to violence, and education and counseling services about dating will be functional for adolescents and young adults aged 12-18 years. Finally, it can be said that it is also important to inform the professionals working in this field about dating violence and to carry out studies to increase their awareness so that they can put this issue at the center.