Küresel salgın döneminde oluşan öğrenme kayıplarının giderilmesinde farklılaştırılmış öğretime yönelik bir eylem araştırması
An action research on differentiated instruction in overcome learning losses during pandemic period
  1. Tez No: 806063
  2. Yazar: SEDEF KAVRUK BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de küresel salgın döneminin ilk yılında (2020-2021) yüz yüze eğitime uzun süre ara verilmiş, acil uzaktan eğitime geçilmiştir. Bu süreçte gerek maddi (tablet-bilgisayar eksikliği, internet yetersizliği vb.) gerek manevi (depresyon, ölüm korkusu, motivasyon kaybı vb.) sebeplerden dolayı birçok öğrenci acil uzaktan eğitime katılamamıştır. Yurtiçi ve yurtdışında yapılan araştırmalarda bu durumun öğrenme kayıplarına yol açtığı ve telafi edilmemesi durumunda önüne geçilemez sorunlara neden olacağı öngörülmektedir. Yüz yüze eğitime geri dönüldüğünde (2021-2022) hazırbulunuşlukları, ilgileri ve öğrenme profilleri farklı öğrencilerin öğrenme kayıplarını gidermek için farklılaştırılmış öğretim etkinliklerinin işe koşulmasının etkili olacağı düşünülmüştür. Bu bağlamda araştırmada Kovid-19 küresel salgını sırasında yüz yüze eğitime ara verilmesiyle dokuzuncu sınıf matematik dersinde oluşan öğrenme kayıplarını gidermek üzere bir eylem planı geliştirmek ve bu planı uygulayıp değerlendirmek amaçlanmıştır. Eylem araştırması modeliyle yürütülen araştırmanın çalışma grubunu kolay ulaşılabilir örneklemeyle seçilen 15 kişilik onuncu sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematik Başarı Testi”ve Kesici (2018) tarafından geliştirilen“Matematik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verileri ise öğrencilerle yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler, araştırmacının çalışma süresince tuttuğu yansıtıcı günlükler ve derslerde çekilen kamera kayıtları oluşturmaktadır. Nicel verilerinin analizinde bağımlı örneklemler için t testi, nitel verilerinin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre, farklılaştırılmış öğretime dayalı eylem planının uygulanmasından önce ve sonra yapılan ölçümlerde, öğrencilerin matematik başarıları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, öğrencilerin matematik motivasyonlarında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Öğrenciler farklılaştırılmış öğretime dayalı eylem planının öğrenme kayıplarını gidermede önemli katkıları olduğunu dile getirmişlerdir. Ayrıca matematik dersine olan ilgi ve özyeterlik algısında yükselme olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first year of the pandemic in Türkiye (2020-2021), face-to-face education was suspended for a long time and emergency distance education was introduced. In those days, many students could not participate in emergency distance education due to both financial (lack of tablet-computers, lack of internet, etc.) and moral (depression, fear of death, loss of motivation, etc.) reasons. It is predicted in national and international studies that this situation leads to learning losses and if not compensated, it will cause unavoidable problems. When face-to-face education returns (2021-2022), it is thought that differentiated instructional activities will be effective in addressing the learning losses of students with various readiness, interests and learning profiles. Therefore, in this study, it was aimed to develop an action plan to identify and address the learning losses that occurred in the ninth grade mathematics course due to the interruption of face-to-face education during the Covid-19 pandemic, and to implement and evaluate this plan. The study group of the research, which was conducted using the action research model, consisted of 15 tenth grade students selected by convenience sampling. The“Mathematics Achievement Test”developed by the researcher and the“Mathematics Motivation Scale”developed by Kesici (2018) were used. The qualitative data of the study consisted of semi-structured interviews with the students, reflective diaries kept by the researcher, and the camera recordings taken during the lessons. The t-test for dependent samples was used to analyze the quantitative data and content analysis was used to analyze the qualitative data. According to the findings, there was a significant difference between students' mathematics achievement before and after the implementation of the action plan based on the differentiated instruction. However, no significant difference was found in students' mathematics motivation. In the interviews, the students stated that the action plan based on differentiated instruction made significant contributions in eliminating learning losses. Moreover, it was stated that there was an increase in interest in mathematics and self-efficacy perception.