Eğitim Bilişim Ağı'ndaki (EBA) Türkçe dersi videolarının çoklu ortam tasarım ilkelerine göre incelenmesi
Examination of Turkish language lesson videos in Educational Information Network (EBA) according to multimedia design principles
  1. Tez No: 806090
  2. Yazar: MİHRİBAN UYGUÇ TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın amacı, EBA dersler platformunda yer alan 5, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe dersi videolarının içerik hazırlama kriterlerinden biri olan çoklu ortam tasarım ilkelerine uygunluğunun belirlenmesidir. Bu araştırma nitel araştırma çeşitlerinden 'temel nitel araştırma' desenine göre yürütülmüştür. Çalışmada veriler doküman incelemesi kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın materyalini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yer alan 5. sınıf Türkçe dersi için hazırlanmış 37 video, 6. sınıf Türkçe dersi için hazırlanmış 36 video, 7. sınıf Türkçe dersi için hazırlanmış 33 video ve 8. sınıf Türkçe dersi için hazırlanmış 33 video olmak üzere toplam 139 video oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Ozan (2013) tarafından hazırlanmış çoklu ortam uygulamalarına ilişkin değerlendirme tablosundan yararlanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın sonunda, EBA'da yer alan 5, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe dersi videolarının tamamen uyumlu, uyumlu ve zayıf uyumlu olduğu maddelerin aynı olduğu tespit edilmiştir. Türkçe dersi videoları beceri alanlarına göre sınıflandırıldığında sıralamanın; okuma becerisi (112 video), yazma becerisi (17 video) dinleme/izleme becerisi (6 video) ve konuşma becerisi (4 video) şeklinde olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmada 8. sınıf videolarından (33 video) 17'sinin 7. sınıfta da kullanıldığı, bu durumun öğrencilerin bilişsel farklılıklarının dikkate alınmadığını gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle çalışma, literatürdeki benzer araştırmaların sonuçlarıyla karşılaştırılıp tartışılmıştır. Çalışmanın sonunda EBA içerik hazırlayıcılarına ve konu ile ilgili çalışma yapacak araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the compliance of 5th, 6th, 7th, and 8th grade Turkish language course videos on the EBA lessons platform with the multimedia design principles, which is one of the content creation criteria. This research was conducted according to the 'basic qualitative research' design, which is one of the qualitative research types. In the study, data were collected using document review. The material of the study consists of a total of 139 videos, including 37 videos prepared for the 5th grade Turkish language course, 36 videos prepared for the 6th grade, 33 videos prepared for the 7th grade, and 33 videos prepared for the 8th grade on the Education Informatics Network (EBA) in the 2022-2023 academic year. In this research, the evaluation table prepared by Ozan (2013) on multimedia applications was used as a data collection tool. The data obtained in the study were analyzed and interpreted through descriptive analysis. At the end of the study, it was determined that the items that were fully compliant, compliant, and weakly compliant with the 5th, 6th, 7th, and 8th grade Turkish language course videos on EBA were the same. When Turkish language course videos were classified according to skill areas, the order was as follows; reading skills (112 videos), writing skills (17 videos), listening/watching skills (6 videos), and speaking skills (4 videos). Furthermore, it was concluded that 17 of the 8th grade videos (33 videos) were also used in the 7th grade, and this situation shows that students' cognitive differences were not taken into account. Based on the conclusions reached, the study was compared to similar research results in the literature and discussed. Suggestions were made to EBA content creators and researchers who will conduct studies on the subject at the end of the study.