Eğitim bilişim ağı'ndaki matematik dersi içeriğine ilişkin öğretmen görüşleri: Trabzon ili örneği
Teachers' opinions about the mathematic content in the education informatics network: Trabzon sample
  1. Tez No: 419394
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DEVRİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2010 yılında tanıtımını yaptığı Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi ile eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla Bilişim Teknolojileri (BT) araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde kullanımının sağlanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda Eğitim Bilişim Ağı (EBA) adında, FATİH Projesi'nin“e-içeriğin sağlanması ve yönetilmesi”bileşenini kapsayan bir sosyal eğitim platformu kurulmuştur. Bu çalışmada EBA'da bulunan matematik dersi içeriğinin matematik öğretmenleri tarafından nasıl algılandığı ve EBA'ya ilişkin farkındalık düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma karma modelinde yapılan bir çalışmadır. Anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu Trabzon ilinde Ortahisar ve Akçaabat ilçelerinde bulunan lise matematik öğretmenlerine gönüllülük esasınca uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında öğretmenlerin EBA ile ilgili yeterince bilgilerinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin çoğu mevcut e-içeriklerin geliştirilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Mevcut içeriklerin daha çok ilköğretim seviyesinde kaldığını ve derslerine girdikleri sınıfların seviyesine uygun içerikler olmadığını belirtmişlerdir. Yine öğretmenlerin içeriğin geliştirilmesi noktasında akademisyenlerin ve içerik geliştiren firmaların deneyimli matematik öğretmenleriyle birlikte çalışmalarının gerekliliğine ilişkin bazı önerilerde bulundukları görülmüştür. Sonuç olarak matematik öğretimi için bir amaç değil araç olması hedeflenen EBA'nın daha etkili bir e-içeriğe sahip olması için öğretmenlerin önerilerinin daha çok dikkate alınmasının ve öğretmen farkındalıklarının sağlanması adına EBA özelinde tanıtım ve teşvik çalışmalarının gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the FATİH Project (Movement of Increase the Opportunities and Improve the Technology) which is introduced by Ministry of Education in 2010, it is aimed that the Information Technologies (IT) address more sense organs in the learning environment in order to provide equality of chances and improve the technologies in the schools. In this sense, a social education platform called EBA (Education Informatics Network) which is include the“supply and manage the e-content”component of the FATIH Project was established. In this study, it is tried to identify how the mathematic content in the EBA is perceived by mathematic teachers and awareness level towards EBA. It is a mixed method study where the survey and the semi-structured interview forms were implemented to high school mathematic teachers who are in the Ortahisar and Akçaabat districts in the Trabzon based on voluntariness. With the light of the obtained data, teacher don't have the adequate knowledge about the EBA and also many teachers stated that current content in the EBA should be improved. They indicated that the available material in the EBA is elementary level and isn't suitable for the level of their students. It is also seen that teachers made some suggestions about the necessity of the collaboration of academicians and firms that develop content with the experienced teachers in order the get the best results about the development of the content in the EBA. As a result, in order to make EBA which is established to be a tool, not an objective for the mathematic education have more effective content, it is essential to consider the teachers' suggestions and some introduction and encouragement of EBA in order to satisfy the awareness of the teachers about EBA.