Resim sanatında katmanlı anların izlekleri
Themes of layered moments in painting
  1. Tez No: 806111
  2. Yazar: ZEHRA SALUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BAYAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Resim sanatında katman olarak nitelendirdiğimiz üst üste bindirilen anların hangi düşünceler ışığında ve nasıl şekillendirildiğine odaklanan bu araştırma; an kavramı ve felsefi içerik üzerinden açıklanmıştır. Fotoğrafın doğuşundan, gelişim sürecinden ve zaman içinde gözün algılayamayacağı hareketin anlar aracılığı ile resim sanatında nasıl şekillendiğinden bahsedilmiştir. Bu bağlamda Kübizm sanat akımında çoklu bakış açılarının ve Fütürizm sanat akımında hareketin katmanlar halinde etkileşimleri anlatılmıştır. Fütürizm akımından etkilenerek doğmuş alt akımların ne şekilde ortaya çıktığı, ne özellikler gösterdiği açıklanmıştır. Resim sanatında çift görme, katmanlı görüntülerinden dolayı örnekleriyle beraber anlatılmıştır. Araştırma yazısı,“Katmanlı Anların İzlekleri Bağlamında Sanatsal Üretimler”başlığı üzerinden 20. ve 21. yüzyıl sanatçıları ve eserleri ile örneklendirilmiştir. Araştırma konusu resimsel üretimlerimle bağlantılı şekilde seçildiği için araştırma yazısının sonuna doğru Resimlerim Üzerine başlığı altında çalışmalarımın anlatımı yapılmıştır. Bahsi geçen sanatçıların eserleri karşılaştırılarak, benzer ve farklı yanlarıyla içerik ve teknik açıdan genel olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Resim sanatında katmanlı anlara dair bu araştırma çoklu bakış açısı sağlayacak ve katmanlı anlara genel olarak odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
This research, which focuses on how and in the light of which thoughts are shaped the superimposed moments, which we describe as layers in the art of painting; explained through the concept of moment and philosophical content. From the born of photography, process of improving and how movement invisible to eye shaped with time in art of painting mentioned in this research. In this context, multiple perspectives in the art of Cubism movement and movement interactions in form of layers in the art of Futurism movement has been explained. How submovements that born under influence of the Futurism movement emereged, which features they have shown explained Double vision in art of Painting, explained with examples because of layered images. Research paper, in the context of the traces of layered moments and under the title of artistic productions, it is exemplified by 20th and 21st century artists and their works. Since the research topic was chosen in connection with my pictorial productions, towards the end of the research article, my work was explained under the title On My Pictures. By comparing the works of the mentioned artists, a general evaluation was made in terms of content and technique with their similar and different aspects. This research on layered moments in painting will provide multiple perspectives and will focus on layered moments in general.