Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de ortak hukukî ilkeler
Common legal prenciples in the Holy Scripture and the Quran
  1. Tez No: 313976
  2. Yazar: ABDURRAHİM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FAİK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Toplumsal bir varlık olan insanın bir hayli çok ve bir o kadar da karmaşık olan münasebetlerini düzenleyen ahlaki ve hukuki kurallara ihtiyacı vardır. Bu kurallar onu dünya ve ahiret saadetine ulaştıracaktır.Kur'an-ı Kerim tüm insanlığa hitap eden ve tüm zamanlar için geçerli olan ilahi bir kitaptır. Aynı zamanda O'nun, kendinden önceki ilahi kitapları tamamlayıcı ve kuşatıcı bir özelliği de mevcuttur. Zira Hz. Âdem'den itibaren bütün peygamberlerle tebliğ edilen ilahî mesajı son şekliyle tanımlamış ve ön¬ceki peygamberlere de inanmayı şart koşmuştur. Bu yüzden Kitab-ı Mukaddes'e, hiçbir araştırma yapmadan ve incelemeden geçirmeden, belli bir önyargıyla bakmak savunduğumuz fikre ters bir yaklaşım olacaktır. Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim aynı kaynaktan gelen kutsal kitaplardır. Aynı kaynaktan beslenmiş olan Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim ortak emir ve yasaklar ihtiva etmektedirler.Bu kutsal kitaplara mensup olan her üç dinin mensupları olan Müslüman, Yahudi ve Hıristiyanlar da yalan yere yemin etmeyi, adam öldürmeyi, hırsızlık yapmayı, zina ve zinanın her çeşidini; anne, baba, oğul, hala, teyze, dayı, amca ve kendi kızıyla evlenmeyi; iki kız kardeşi bir nikâhta birleştirmeyi haram saymışlardır.Yukarıda mezkûr dinlerin bu hükümler konusundaki mutabakatı, bu dinlerin aynı kaynaktan beslendiklerinin en büyük ispatlarındandır.Hal böyle olunca bardağın dolu tarafından bakılarak Kur'an-ı Kerim'in ?aynı/bir olan kelimeye? davet etmiş olması tekrar hatırlanmalı ve son ilahi mesaj hak ettiği yere konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Human who is social exsistence needs etical and juridical rules organised comlex human relation. This rules transport him happines in world and judgment day.Quran address all human and Quran is valid for all times. Quran completes precedent books and Quran surronds precedent books. Quran completes religios which all prophets communicated from Adam. Quran conditions to believe all prophets. Looking the holly bible as destroying book without studing, this aprouch is opposition from my thesis. Quran and the holly bible is boks coming same spring. Quran and the holly bible have same order and forbidden.Muslim, christian and jew consider forbidden lie oath, murder, stealing, sexual relation, married with mader, father sun, uncle,daughter, aunt and two sister.Agrement of these religion about judgment show these religion provides from same spring.Because this situation we must look in filled side of glass. We must remember Quran invites same and one world. İt must be put deserved place.