Thymus Baseri Öztürk, Yaylacı, koyuncu & Ocak bitkisinin fitokimyasal ve biyolojik aktivite özelliklerinin araştırılması
Investigation of phytochemical and biological activityproperties of thymus Baseri Öztürk, Yaylacı, Koyuncu & Ocak
  1. Tez No: 806155
  2. Yazar: DUDU ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLMİRA ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Eskişehir civarında yetişen Thymus baseri Ozturk, Yaylaci, Koyuncu & Ocak (Lamiaceae) bitkisinin üzerinde ilk kez fitokimyasal ve biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bitkiden; uçucu yağ, n-hekzanlı, metanollü ve sulu herba ve kök ekstreleri, etanollü ve kloroformlu çiçek ekstreleri ve sabit yağ asitleri elde edilerek kromatografik tekniklerle fitokimyasal incelemelere tabi tutulmuştur. Uçucu yağ, yağ asitleri metil esterleri ve silillenmiş ekstrelerin kimyasal kompozisyonları GC-FID/MS ile araştırılmıştır. Uçucu yağın majör bileşikleri olarak linalool (%34,4) mirsen (%12,9), -karyofillen (%8,2) ve bisiklogermakren (%6,9) tespit edilmiştir. Yağ asitleri kompozisyonunda bulunan majör bileşikler nonadekanoik (%44,6) ve hekzadekanoik (%18,1) asitler olarak tespit edilmiştir. Silillenen ekstrelerde majör bileşiklerin triterpenik asitler, ursolik asit ve oleanolik asit olduğu tespit edilmiştir. HPLC ile yapılan araştırma sonucunda majör fenolik asit bileşiğinin tüm polar ekstrelerde rozmarinik asit olduğu görülmüştür. Elde edilen uçucu yağ ve ekstrelerin antioksidan kapasiteleri TEAC, DPPH ve ORAC testleri ile değerlendirilmiştir. Biootografik HPTLC yöntemle antioksidan aktiviteden sorumlu bileşikler tayin edilmiştir. Ekstreler için toplam fenol, toplam flavonoit ve toplam hidroksisinnamik asit miktarları spektrofotometrik yöntemle analiz edilmiştir. Uçucu yağ ve ekstrelerin antidiyabetik potansiyeli α-amilaz enzimi üzerindeki inhibisyon etkisine bağlı olarak değerlendirilmiştir. En etkili ekstre metanollü kök ekstresi (Inh %46,34) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phytochemical and biological activity studies were carried out for the first time on the Thymus baseri Ozturk, Yaylaci, Koyuncu & Ocak (Lamiaceae) plant growing around Eskişehir. The essential oil, n-hexane, methanol and aqueous herb and root extracts, ethanol and chloroform flower extracts and fatty acids have been obtained and subjected to phytochemical investigations with chromatographic techniques. The chemical compositions of essential oil, fatty acids methyl esters and sillylated extracts were investigated by GC-FID/MS. The main constituents of the essential oil were identified as linalool (34,4%), myrcene (12,9%), -caryophyllene (8,2%), and bicyclogermacrene (6,9%). In the composition of fatty acids nonadecanoic acid (44,6%) and hexadecanoic acid (18,1%) were determined as the major compounds. It was found that major compounds were triterpenic compounds, ursolic acid and oleanolic acid in the sillylated extracts. As a result of HPLC analysis, it was found that rosmarinic acid was the major phenolic acid compound in all polar extracts. The antioxidant capacities of the essential oil and extracts were evaluated by TEAC, DPPH and ORAC tests. Biootographic HPTLC method allowed to determine the compounds with antioxidant activity. The total phenols, total flavonoids and total hydroxycinnamic acid content of the extracts were analyzed by spectrophotometric methods. The antidiabetic potential of the essential oil and extracts was evaluated based on their inhibition potential on α-amylase enzyme. The most effective extract was found to be methanol root extract (Inh 46.34%).