Bazı lamıaceae türlerinin odun anatomisi özellikleri
Wood anatomy characteristics of some lamiaceae species
- Tez No: 672561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ERŞEN BAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Lamiaceae familyasında yer alan, ikisi endemik, 7 çalı türünün odun anatomisi özellikleri incelenmiştir: Teucrium brevifolium Schreb., Teucrium divaricatum Sieber ex Heldr., Teucrium polium L., Satureja spicigera (K.Koch) Boiss., Thymus pectinatus Fisch.&C.A.Mey., Thymbra capitata (L.) Cav., Salvia huberi Hedge. İncelenen türlerin odun kesitleri üzerinde trahe teğetsel ve radyal çapları, trahe çeper kalınlığı, trahe geçit çapı, üniseri, biseri ve mültiseri özışını yüksekliği, mültiseri özışını genişliği ölçüldü, birim alandaki trahe sayısı ve 1 mm'de özışını sayısı belirlendi. Maserasyon örnekleri üzerinde ise trahe hücre uzunluğu, lif uzunluğu ve genişliği, lif lümen genişliği ve çeper kalınlığı ölçüldü. Yıllık halka durumu, perforasyon tablası tipi, helikal kalınlaşma ve vasisentrik vasküler traheitlerin varlığı, boyuna paranşimin konumu, perforasyonlu özışını hücreleri gibi kalitatif özellikler tespit edilmiştir. Lamiaceae odunları birim alanda trahe sayısının fazlalığı, trahe çeperlerinde helikal kalınlaşma, libriform lifler, dağınık paranşim, vasisentrik vasküler traheitler ve heteroselüler özışınları ile karakterize edilebilirler. İletim güvenliğini sağlayan, birim alanda trahe sayısının fazlalığı, helikal kalınlaşmanın varlığı ve vasisentrik vasküler traheitlerin varlığı gibi özellikler ile hesaplanan mezomorfi değerlerinin düşük olması ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the wood anatomical characteristics of 7 shrub species, two of which are endemic, naturally grown within Lamiaceae family were investigated: Teucrium brevifolium Schreb., Teucrium divaricatum Sieber ex Heldr., Teucrium polium L., Satureja spicigera (K.Koch) Boiss., Thymus pectinatus Fisch.&C.A.Mey., Thymbra capitata (L.) Cav., Salvia huberi Hedge. On the wood sections of the studied species, the tangential and radial diameters of the vessels, the vessel wall thickness, the vessel pit diameter, the height of the uniseriate, biseriate, and multiseriate, the number of vessels per unit area, and the number of per mm were determined. On maceration samples, vessel member length, fibre length and width, fibre lumen width, and wall thickness were measured. Qualitative features such as growth ring, perforation plate type, presence of helical thickening and vasicentric vascular tracheids, axial parenchyma, perforated ray cells were determined. Lamiaceae woods can be characterized by the more numerous vessels per unit area, helical thickening on the vessel walls, libriform fibres, scanty axial parenchyma, vasicentric vascular tracheids, and heterocellular rays. The characteristics that the ensuring conductive safety, such as the more numerous vessels per unit area, the presence of helical thickening, and the presence of vasicentric vascular tracheids related to calculated low mesomorphy values.