Parkinson hastalığında hafif kognitif bozukluk tanısına serum biyobelirteçlerinin katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of the contribution of serum biomarkers to the diagnosis of mild cognitive disorder in parkinson's disease
  1. Tez No: 806176
  2. Yazar: ESRA CİLLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİYE TÜTER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Parkinson hastalığında hafif kognitif bozukluk, sık görülen, Parkinson hastalığı demansı gelişmini öngören, ancak ayrıntılı klinik değerlendirme ile ortaya konulabildiği için klinisyenlerin gözünden kaçabilen önemli non-motor semptomlardan birisidir. Birçok farklı biyobelirteç çalışmasının halen sürdüğü Parkinson hastalığında, hafif kognitif bozukluğu ayırt etmeye yarayacak, kolay çalışılabilir biyobelirteçlerin varlığı erken tanı ve takip açısından hasta popülasyonunun morbidite ve yaşam kalitesi açısından önemli katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı potansiyel biyobelirteçler olan serum nörofilaman hafif zincir, alfa-sinüklein ve apolipoprotien A1 düzeylerinin Parkinson hastalığında hafif kognitif bozukluk tanısına katkısını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hafif kognitif bozukluğu olan 25 ve kognitif bozukluğu olmayan 25 olmak üzere İdiyopatik Parkinson hastalığı tanılı 50 hasta ve 25 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılara hafif kognitif bozukluk tanısı Hareket Bozuklukları Derneği Parkinson Hastalığı Hafif Kognitif Bozukluğu seviye II kriterleri doğrultusunda beş kognitif alanın ikişer testle değerlendirildiği test bataryası uygulanarak konulmuştur. Dahil edilen tüm katılımcıların kan örnekleri alındıktan sonra serum örneklerinden nörofilaman hafif zincir, alfa-sinüklein, apolipoprotein A1 düzeyleri çalışılmış, katılımcıların demografik ve hastalıkla ilişkili özellikleri ile birlikte sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Mild cognitive impairment in Parkinson's disease is one of the most common non-motor symptoms that predict the development of Parkinson's dementia, but can be overlooked by clinicians because it can be revealed with a detailed clinical evaluation. In Parkinson's disease, where many different biomarker studies are still ongoing. The existence of easily workable biomarkers that will help distinguish mild cognitive impairment will provide ease of early diagnosis and follow-up, and will also contribute significantly to the morbidity and quality of life of the patient population. The aim of this study was to evaluate the contribution of serum neurofilament light chain, alpha-synuclein and apolipoprotien A1 levels, which are potential biomarkers, to the diagnosis of mild cognitive impairment in Parkinson's disease. Material and method: A total of 50 patients with idiopathic Parkinson's disease, 25 with mild cognitive impairment and 25 without cognitive impairment, and 25 healthy controls were included in the study. Participants were evaluated with the Parkinson's Disease Mild Cognitive Impairment level II criteria of the Movement Disorders Association for the diagnosis of mild cognitive impairment. For diagnosis, a test battery in which five cognitive domains were evaluated with two tests was applied. After blood samples were taken from all participants included in the study, neurofilament light chain, alpha-synuclein, apolipoprotein A1 levels were studied from serum samples, and the results were analyzed along with the demographic and disease-related characteristics of the participants.