Spor salonuna devam eden bireylerin kronotip ve uyku kalitesi ile aşırı besin isteği ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between chronotype and sleep quality and food craving of gym-attending individuals
- Tez No: 806181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZBAN ESEN KARACA ÇELİK, PROF. DR. FATMA ÇELİK KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmada fiziksel aktivite yapan 19-64 yaş arasındaki yetişkin bireylerin kronotip ve uyku kalitesinin aşırı besin isteği ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Nisan 2022- Haziran 2022 tarihleri arasında İzmir ilinde özel girişimcilere ait beş spor salonuna devam eden, fiziksel aktiviteye başlama süreleri farklı 80 kadın ve 121 erkek olmak üzere 201 birey dahil edilmiştir. Bu çalışma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Bireylerin genel bilgilerinden; yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ile kronik hastalıkları, sigara ve alkol kullanımı gibi değişkenler istenmiş olup ayrıca; beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, Aşırı Besin İsteği Ölçeği (ABİS), kronotipi belirlemek için Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (SAA) ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) yüz yüze görüşmeler yapılarak kaydedilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin fiziksel aktivite geçmişleri incelendiğinde; kadın bireylerin %52'si, erkek bireylerin %84,3'ü daha önceki yıllarda fiziksel aktivite yapmaktadır. Kadınların %55'i, erkeklerin %76,9'u en az son 3 aydır düzenli olarak fiziksel aktivite yapmaktadır. Çalışmada hem daha önce fiziksel aktivite yapan bireylerin ve hem de en az son 3 aydır düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin aşırı besin isteği puanı yapmayanlara göre daha düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between chronotype and sleep quality of adults between the ages of 19-64 who do physical activity and excessive food cravings. A total of 201 individuals, 80 women and 121 men, aged between 19-64 years, who attended five gyms belonging to private entrepreneurs in Izmir between April 2022 and June 2022, with different starting times for physical activity, were included in the study. This study was designed in relational screening model. From the general information of individuals; Variables such as age, gender, marital status, educational status and chronic diseases, smoking and alcohol use were also requested; dietary habits, physical activity status, 24-hour retrospective food consumption record, Food Craving Questionnaire - Trait(FCQ-T), Morningness Eveningness Questionnaire (MEQ) and Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) to determine the chronotype were recorded by face-to-face interviews. When the physical activity histories of the individuals participating in the study are examined; 52% of female individuals and 84.3% of male individuals have been doing physical activity in previous years. 55% of women and 76.9% of men have been doing physical activity regularly for at least the last 3 months. In the study, both those who exercised before and those who physical activity regularly for at least the last 3 months were found to have lower food craving scores than those who did not (p0.05).