Aydın ili Efeler ilçesinde spor salonlarında spor yapan bireylerin beslenme ve ergojenik yardımcılar hakkında bilgi düzeyleri
Sports in the district of Aydın individuals in sports nutrution and ergojenic aiders knowledge levels
- Tez No: 605748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı aydın ili Efeler ilçesinde spor salonlarında spor yapan bireylerin beslenme ve ergojenik yardımcılar hakkındaki bilgi düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemesidir. hızla gelişen teknoloji, insan gücüne duyulan gereksinimi giderek azaltmış ve bunun sonucu olarak insanın doğal yapısına uymayan bir yaşam biçimi ile birlikte iş ve sosyal çevreden gelen baskılar, stresler dolaşım ve solunum sistemi hastalıklarını da beraberinde getirmiştir. Bu sebeple spor salonlarına ilgi artış göstermektedir. Araştırmada spor salonlarına düzenli olarak devam eden bireylerin beslenmelerine dikkat çekilmiştir. Araştırma bu açıdan ortaya çıkan eksikliği gidermeye çalışmaktadır. Araştırma Aydın ili efeler ilçesinde bulunan spor salonlarına giden ve burada spor yapan 290 bireyin görüşleri alınarak yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler Parametrik olmayan iki grup değişkenlerin aralarındaki ilişkiyi incelemek için veriler t-testi ile birden fazla grup değişkenlerinde ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Araştırmaya 117 erkek ve 113 kız birey katılmıştır. Beslenme tutumları Ölçeği Cronbach's Alpha değeri 0,841 olarak hesaplanmıştır. Ergojenik yardımcılardan hakkındaki bilgi düzeyinin ve faydalanma düzeyinin 23 ve 27 yaş arasında daha fazla olduğu (x2=3,442; p:0,033 ); kilo miktarının 181 ve üzerinde olanlarda bu değerin daha yüksek (x2 : 13,323; p:0,000) olduğu görülmektedir. Ayrıca bekar olan bireylerin ergojenik destek ürünlerini daha fazla tercih ettikleri sonucuna varılmıştır. Sağlıklı yaşam için spor salonuna gelen bireylerin beslenmelerine özen gösterdikleri görülmüştür. Vücut geliştirme için spor yapan bireylerin ergojenik yardımcılardan faydalanma düzeylerinin daha fazla olduğu görülmüştür. Herhangi bir işte çalışan ve hareketsiz olan bireylerin ergojenik destek ürünlerden faydalandıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the knowledge level of nutrition and ergogenic aids in sports centers of Efeler district of Aydın province according to some variables. rapidly developing technology has reduced the need for manpower and as a result, a lifestyle that does not conform to the natural structure of human beings, along with pressures from the social and business environment, has brought with them circulatory and respiratory diseases. Therefore, interest in sports halls is increasing. In the research, attention was given to the nutrition of the individuals who regularly attend sports halls. The research tries to resolve the deficiencies in this respect. The research was carried out with the opinions of 290 people going to the sports halls in the province of Aydın and enforcing sports. SPSS 20.0 package program was used for statistical analysis of the data. Data To examine the relationship between two non-parametric groups, data were analyzed by t-test and ANOVA test in multiple group variables. The study included 117 male and 113 female subjects. Cronbach's Alpha value of the feeding attitudes scale was calculated as 0,841. The level of knowledge about and benefit from ergogenic aids is more than between 23 and 27 years of age (x2 = 3,442; p: 0,033); It is seen that this value is higher (x2 : 13,323; p: 0,000) in those with a weight ratio of 181 or higher. In addition, it was concluded that single individuals preferred more ergogenic support products. It has been observed that the individuals who come to the gym for healthy life pay attention to their nutrition. It has been observed that individuals who exercise sports for bodybuilding are more likely to benefit from ergogenic aids. It has been observed that individuals who work and work in any job benefit from ergogenic support products.