Spor salonuna giden bireylerin beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi ve ortoreksiya nervoza sıklığının saptanması
Determination of nutrition habits of individuals going to the GYM and determination of the frequency of orthorexia nervosa
  1. Tez No: 808906
  2. Yazar: ŞEYMANUR KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT ŞULE ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda sağlıklı beslenme takıntısı Ortoreksiya Nervoza (ON)'nın görülme sıklığında önemli bir artış olup, risk gruplarından biri de spor yapan bireylerdir. Bu çalışmada spor yapan bireylerin ortoreksiya nervozaya ait yeme tutum ve davranışları araştırılarak, ortoreksiya nervoza gelişmesi ve ortorektik davranışların önlenmesi doğrultusunda literatüre katkı sağlamak ve bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Ekim 2021 – Nisan 2022 tarihleri arasında Kocaeli'nin Gebze ilçesi Hacı Halil Mahallesinde faaliyet gösteren spor merkezlerine üye olan 18 yaş ve üstü, 42'si (%33,6) erkek, 83'ü (%66,4) kadın toplam 125 gönüllü birey üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılara yüz yüz görüşme tekniğiyle uygulanan anket formu“Genel Bilgiler, Ortoreksiya Nervoza Değerlendirme Ölçeği (ORTO-11), Ölçeği, Yeme Tutum Testi (YTT-40), 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı, Besin Tüketim Sıklığı Formu ve Fiziksel Aktivite Formu”olmak üzere 6 bölümden oluşmaktadır. Antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından alınıp kaydedilmiştir. Katılımcıların ölçeklerden aldıkları ortalama puanlar, ORTO-11 26,93±4,32; YTT-40 16,74±8,31 ve PAL 1,58±0,09 olarak bulunmuştur. Yeme bozukluğuna yatkınlık oranı %6,4 (n:8)'dir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a significant increase in the incidence of Orthorexia Nervosa (ON), a healthy eating obsession, and one of the risk groups is individuals who do sports. In this study, it was aimed to contribute to the literature and to raise awareness of individuals on this issue by investigating the eating attitudes and behaviors of orthorexia nervosa of individuals who do sports, in line with the development of orthorexia nervosa and the prevention of orthorexic behaviors. The study was conducted between October 2021 and April 2022, with a total of 42 (33.6%) men and 83 (66.4%) women aged 18 and over who were members of sports centers operating in Kocaeli's Gebze district, Hacı Halil District. It was conducted on 125 volunteers. The questionnaire form applied to the participants by face-to-face interview technique was composed of“General Information, Orthorexia Nervosa Assessment Scale (ORTO-11), Scale, Eating Attitude Test (YTT-40), 24-Hour Food Consumption Record, Food Consumption Frequency Form and Physical Activity Form”. It consists of 6 sections. Anthropometric measurements were taken and recorded by the researcher. The mean scores of the participants from the scales were ORTO-11 26.93±4.32; YTT-40 was 16.74±8.31 and PAL was 1.58±0.09. The rate of susceptibility to eating disorders is 6.4% (n:8).