Monolitik cad/cam materyallerinin yapay yaşlandırma sonrası aşınma ve kırılma dayanımlarının araştırılması
Investigation of wear and fracture resistance of monolithic cad/camceramic materials after artificial aging.
  1. Tez No: 806191
  2. Yazar: ASLIHAN KUTLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEĞER ÖNGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Aşınma ve Kırılma Dayanımlarının Araştırılması. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi ABD. Doktora Tezi. İstanbul. 2023. Bu doktora tezi çalışmasında, dört farklı monolitik bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) seramik bloktan üretilen kuron restorasyonlarının, aşınma ve kırılma dayanımları karşılaştırılmıştır. Farklı mikroyapılara sahip monolitik CAD/CAM materyallerinden (reçine nano seramik, polimer infiltre seramik, lösit ile güçlendirilmiş cam seramik ve monolitik zirkonya) 10'ar adet 16 numara molar kuron protezleri hazırlandı. Dual akslı çiğneme simülatörü ile ağız içinde yaklaşık bir senelik yaşlanmaya denk gelen termomekanik yükleme testi gerçekleştirildi. Yükleme testini tamamlayan örneklerin üç boyutlu tarama ve çakıştırma yöntemi ile hacim kaybı miktarları hesaplandı. Ardından, Instron Universal Test Cihazı ile kırılma dayanımı değerleri kaydedildi. Ayrıca, materyallerin termomekanik yükleme sonrası pürüzlülük değerleri ve sertlik değerleri karşılaştırıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak SPSS 25.0 versiyonu ile ve Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Monolitik zirkonya ve lösitle güçlendirilmiş cam seramiğin aşınma dayanımının hibrit seramiklerden istatistiksel olarak yüksek olduğu tespit edildi. Monolitik zirkonyanın kırılma dayanımının test edilen diğer materyallerden istatistiksel olarak yüksek olduğu bulundu. Hibrit seramikler arasında aşınma ve kırılma dayanımını açısından istatistiksel olarak fark tespit edilmedi. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre farklı kimyasal bileşene sahip monolitik CAD/CAM kuronların aşınma ve kırılma dayanımları farklılık gösterir. Monolitik zirkonya, cam seramik ve hibrit seramiklere kıyasla daha yüksek kırılma dayanımı ve aşınma direncine sahiptir. Bu çalışma, materyallerin aşınma ve kırılma dayanımlarının inceleneceği diğer çalışmalarla birlikte diş hekiminin materyal seçimine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ceramic Materials After Artificial Aging. Istanbul University, Institute of Health Sciences, Department of Prosthodontics. PhD Project. Istanbul. 2023. In this in vitro study, the wear and fracture strengths of crown restorations produced from four different monolithic computer aided design/computer aided manufacturing (CAD/CAM) ceramic blocks were compared. Ten maxillary first molar crown prostheses were prepared from monolithic CAD/CAM materials with different microstructures (resin nanoceramic, polymer infiltrated ceramic, leucite reinforced glass ceramic and monolithic zirconia). Thermomechanical loading test, which corresponds to approximately one year of aging in the mouth, was performed with a dual axle chewing simulator. The volume loss amounts of the samples that completed the loading test were calculated with the three-dimensional scanning and registration method. Then, the fracture resistance values were recorded with an Instron Universal Tester. In addition, the roughness and hardness values of the materials after thermomechanical loading were compared. Obtained data were statistically evaluated with SPSS version 25.0 and Kolmogorov-Smirnov test. The findings indicated that the wear resistance of glass-ceramic materials reinforced with monolithic zirconia and leucite was notably superior to that of hybrid ceramics. The fracture resistance of monolithic zirconia was found to be significantly higher in comparison to the other materials examined. There was no discernible statistical difference between the hybrid ceramics in terms of wear and fracture resistance. According to the data obtained from this study, wear and fracture resistance of monolithic CAD/CAM crown restorations with different chemical components differ. Monolithic zirconia material has higher fracture resistance and wear resistance compared to glass ceramic and hybrid ceramics. This study, together with other studies that will examine the wear and fracture rsistance of the materials, will help the clinician in material selection.