Sağlık sektöründe stratejik insan kaynakları yönetiminin çalışan performansına etkisi: Bakü örneği
Strategic human resources management influence to employee performance in health sector: Baku model
  1. Tez No: 806202
  2. Yazar: EYYUB ALİZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sağlık hizmetleri doğası gereği emek yoğun işletmelerdir. Sağlık sektörü bir hizmet sektörü olduğundan çalışan verimliliği ve mevcut çalışanlar için uzun süreli çalışma koşullarının sağlanması kritik öneme sahiptir. Sağlık hizmetlerinde örgütsel bağlılık, üretkenlik ve nihayetinde performans önemlidir.İnsan kaynakları, bir organizasyonun verimliliğini, karlılığını ve kalitesini etkileyebildiği için şirketler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir. Bir kurumun uyguladığı çeşitli stratejilerin yanı sıra en önemli gücün, etkin işleyen bir stratejik insan kaynakları yönetimi (SİKY) olduğu kabul edilmektedir. Sağlık sektöründe, SİKY uygulanması kurum ve kuruluşlar için seçme, en uygun işe yerleştirme, eğitim ve terfi gibi işlevlerin yerine getirilmesinde performans ilkelerine bağlı kalınması çalışan performans açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, sağlık kuruluşlarında çalışanların bakış açısından SİKY çalışan performansına etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Bakü'de bulunan hastanelerde çalışan 158 sağlık çalışanı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanılmasında sosyo-demografik veri formu ve Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi (SİKY) ve Çalışan Performansı ölçeği kullanılmıştır. SİKY toplam puan ortalaması (3,6±0,77) olup çalışan performansı toplam puan ortalaması (3,74±0,91) ortalamanın üzerinde bulunmuştur. SİKY'nin çalışan performansına pozitif ve anlamlı yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışanların performansı ile SİKY alt boyutları (eğitim, ödül sistemleri, kadrolama, katılım ve performans değerleme) arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. SİKY, sağlık yöneticilerinin aracılığıyla daha iyi çalışan performans sonuçları elde edilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Healthcare is labor-intensive by nature. As the healthcare sector is a service sector, employee productivity and ensuring long-term working conditions for existing employees are critical. Organizational commitment, productivity, and ultimately performance are important in healthcare. Human resources have become an indispensable resource for companies as they can affect the efficiency, profitability and quality of an organization. In addition to the various strategies implemented by an organization, it is accepted that the most important power is an effective strategic human resources management (HRM). In the health sector, adherence to performance principles in the fulfillment of functions such as selection, optimal job placement, training and promotion for institutions and organizations is of great importance in terms of employee performance. This research aimed to reveal the effect of SIKM on employee performance from the perspective of employees in health institutions. The research was planned as descriptive. The research was conducted with 158 health workers working in hospitals in Baku. Socio-demographic data form and Strategic Human Resources Management (CYM) and Employee Performance scale were used to collect the research data. The mean of total score of SIKM (3.6±0.77) and the mean of employee performance total score (3.74±0.91) was found to be above average. It has been determined that SIKM has a positive and significant effect on employee performance. In addition, significant positive relationships were found between the performance of employees and the sub-dimensions of the CSM (training, reward systems, staffing, participation and performance evaluation). SIQM can help achieve better employee performance outcomes through healthcare managers