Matematik öğretmenlerinin yanlış-anlık dönüte dair tutumları ve farklı seviyedeki öğretmenlerin davranışlarından yansımalar
Attitudes of teacher mathematics towards false-immediate feedback and reflections from different levels of teachers' behaviors
- Tez No: 806215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Matematik öğretmenlerinin yanlışa ve anlık dönüte ilişkin tutumları ile ders içi davranışları arasında nasıl bir ilişki olduğu bilinmemektedir. Bu çalışmada amaç Sivas'ta görev yapan ortaokul matematik öğretmenlerinin yanlışa ve anlık dönüte ilişkin tutumlarını tutum ölçeği aracılığı ile ölçmek; çeşitli demografik değişkenlere göre tutumlar arasında farklılık olup olmadığını incelemek; tutumu yüksek ve tutumu düşük öğretmenlerin yanlışlara yönelik kullandıkları anlık dönütlerin türlerini tespit etmek; öğretmenlerin tutum düzeyleri ile sınıftaki davranışları arasındaki uyuma veya uyumsuzluğa dair yansımalar elde etmek; tutumu yüksek ve tutumu düşük öğretmenlerin uygulamaları arasındaki görülen benzerlikleri ve farklılıkları irdelemektir. Elde edilen veriler neticesinde öğretmenlerle mülakatlar yapılarak öğretmenlerin yanlış-anlık dönüte ilişkin görüşlerinin şekillenmesine etki eden nedenleri ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın birinci aşamasındaki katılımcıları Sivas'ta görev yapan 100 ilköğretim matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın ikinci ve üçüncü aşamasındaki katılımcıları Sivas'ta görev yapan 100 ilköğretim matematik öğretmeni arasından tutumlarına göre seçilen 6 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntemi karma yöntemdir. Araştırmanın veri toplama araçlarını anket, yarı yapılandırılmış gözlem ve klinik mülakat oluşturmaktadır. Bu araştırmada nicel verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımları, bağımsız değişken t-testi ve varyansların tek yönlü analizi kullanılmıştır. Nitel araştırmanın verileri ise betimsel analize tabi tutularak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yanlışa ve yanlışa anlık dönüte dair tutum puanları yüksek olan öğretmenlerin hem derslerindeki yanlışa anlık dönütleri hem de mülakata verdiği cevaplar yanlışa ve anlık dönüte dair tutumlarının yüksek olduğunu göstermektedir. Yanlışa ve anlık dönüte dair tutum puanları alt grupta olan öğretmenlerin hem derslerindeki yanlışa anlık dönütleri hem de mülakata verdiği cevaplar yanlışa ve anlık dönüte dair tutumlarının düşük olduğuna dair örnekler içermektedir.
Özet (Çeviri)
It is not known what kind of a relationship exists between the attitudes of mathematics teachers towards mistakes and instant feedback and their in-class behaviors. The aim of this study is to measure the attitudes of secondary school mathematics teachers working in Sivas towards mistakes and instant feedback by means of the attitude scale; to examine whether there is a difference between attitudes according to various demographic variables; to identify the types of instant feedbacks used by teachers with high and low attitudes towards mistakes; to obtain reflections on the harmony or inconsistency between teachers' attitude levels and their behavior in the classroom; The aim of this study is to examine the similarities and differences between the practices of teachers with high and low attitudes. As a result of the data obtained, interviews with teachers are conducted to reveal the reasons that affect the formation of teachers' opinions about false-instantaneous feedback. The participants in the first phase of the study consist of 100 primary school mathematics teachers working in Sivas. The participants in the second and third stages of the study consist of 6 teachers selected according to their attitudes among 100 primary school mathematics teachers working in Sivas. The method of the research is mixed method. Survey, semi-structured observation and semi-structured interview constitute the data collection tools of the research. In this study, frequency and percentage distributions, independent variable t-test and one-way analysis of variances were used in the analysis of quantitative data. The data of the qualitative research were analyzed by subjecting them to descriptive analysis. As a result of the research, teachers who have high scores for instant feedback to mistakes and mistakes show that both their instant feedback to the mistakes in their lessons and the answers they give to the interview show that their attitudes towards mistakes and instant feedback are high. Both the instant feedback to the mistake in the lessons and the answers given to the interview by the teachers, whose attitude scores on wrong and instant feedback are in the lower group, contain examples of low attitudes towards wrong and instant feedback.