Farelerde amantadinin propofol anestezisi sonrası derlenme, postoperatif kognitif disfonksiyon ve ağrı düzeyine etkisi
The effect of amantadine on recovery, postoperative cognitive dysfunction and pain after propofol anesthesia in rats
- Tez No: 806217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA TAŞ TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Postoperatif kognitif disfonksiyon (POKD), anestezik ilaçların rezidüel seviyelerine bağlı olarak ortaya çıkabilen, temelden belirgin değişiklik gösteren bellek bozukluklarını içeren nörolojik bozukluklar bütünüdür. Amantadin, glutamat inhibisyonu ile nöroinflamasyonu baskılama fizyopatolojisi üzerinden nöroprotektif etkileri bilinen bir N-metil D-aspartat reseptör antagonistidir. Çalışmamızda, amantadinin, propofol uygulaması öncesinde kullanımının; anesteziden derlenme süresine, postoperatif kognitif disfonksiyona ve stres ilişkili ağrı düzeylerine etkisini göstermeyi amaçladık. YÖNTEM: 24 adet BALB/C cinsi fare rastgele 4 gruba ayrıldı. Derlenme 'tail pinch', stres ile ilişkili ağrı düzeyi ise 'hot plate', kognitif fonksiyonlar 'morris water maze', verilerin doğruluğunu netleştirmek için bazal aktiviteleri 'open field' testleri ile değerlendirildi. Fareler 5 gün süreyle her gün morris water maze düzeneğinde eğitildi. Deney günü, Grup K'ye 10 mg/kg %0.9 NaCl, Grup P'ye 75 mg/kg propofol, Grup A'ya 20 mg/kg amantadin, Grup AP'ye ise 75 mg/kg propofol ve 20 mg/kg amantadin intraperitoneal olarak uygulandı. Derlenme sonrası önce hot plate testi uygulandı, sonrasında denekler morris water maze düzeneğine yerleştirilerek bu an 0.saat olarak belirlendi, veriler 0.,1. ve 2. saatlerde kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Postoperative cognitive dysfunction (POCD) is a neurological disease that is seen in the postoperative period, and long-term memory disorders with marked changes from the base. Amantadine is known for its neuroprotective effects through glutamate inhibition and suppression of neuroinflammation. In our study, the use of amantadine before propofol; we aimed to reveal the effect on recovery time from anesthesia, postoperative cognitive dysfunction and stress-related pain levels. METHODS: 24 BALB/C mice were randomly divided into 4 groups. During the evaluations, 'tail pinch' for recovery, 'hot plate' for stress-related pain level, 'morris water maze' for cognitive functions and 'open field' tests for proving on basal locomotor activities of mice were used. Mice were trained daily in Morris water maze set up for 5 days. On the day of the experiment, Group K, 10 mg/kg 0.9% NaCl, Group P, 75 mg/kg propofol, Group A, 20 mg/kg amantadine, Group AP, 75 mg/kg propofol and 20 mg/kg amantadine were administered intraperitoneally in mice. After the recovery, the hot plate test was applied first, then the mice were placed in the morris water maze device, this moment was determined as 0 hour, 1st, 2nd hours.