Anxiety, depression, and life satisfaction among adolescents wth Thalassemia at Thalassemia centers in Babylon City/ Iraq
Babylon şehri / Irak'taki Talasemi merkezlerindeki Talasemili ergenlerde anksiyete, depresyon ve yaşam doyumu
- Tez No: 806219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Talasemi, dünya nüfusunun önemli bir yüzdesini etkileyen bir dizi kalıtsal hemoglobinopatidir. Alfa ve Beta-talasemi olarak bilinen iki tür talasemi vardır. Globin üretiminden sorumlu genlerdeki mutasyonlar ya globin proteinlerinin yokluğuna ya da anormal proteinlere neden olur. Diğer durumlarda, bu proteinlerden biri tamamen eksik olabilir. Bu çalışma talasemili ergenlerde anksiyete ve depresyonu değerlendirmeyi, Talasemili ergenlerde yaşam doyumunu, stres, depresyon ve yaşam doyumuna tepkide cinsiyet farkını ve ergenlerin psikolojik sağlık kaygıları ile yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada talasemili ergenlerde anksiyete ve depresyon, talasemili ergenlerde yaşam doyumunun yanı sıra ergenlerin psikolojik sağlık sorunları (depresyon ve anksiyete ve yaşamları) arasındaki ilişkiyi, doyum, kaygı, depresyona tepkide cinsiyet farkını belirlemek için kesitsel araştırma deseni kullanılmıştır. Bu çalışmanın doğrusallık varsayımı için ilk kullanım testinin sonucu, bağımlı değişken (yaşam doyumu) ve bağımsız değişkenler (anksiyete ve depresyon) arasındaki ilişkiyi ölçmek için korelasyon analizinin yeterli olup olmadığını kontrol etmek için yapılmıştır. Çalışma grubunun %55,8'inin kadın olduğu, %49,2'sinin 16-19 yaşları arasında olduğu, %86,7'sinin alfa talasemi hastası olduğu, araştırmaya katılanların %45,0'inin ilköğretim düzeyinde olduğu, %13,3'ünün ise ilköğretim düzeyinde olduğu belirlendi. Araştırmaya katılanların bir ortaöğretim okulu düzeyinde eğitim aldığı ve %76,7'si bir yıldan az bir süredir talasemi teşhisi konulduğu bilinmektedir. Ayrıca yaşamdan memnuniyet açısından yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu, yaş grubunun 12-15 olduğu, 20 yaş ve üzeri grupta anksiyete ve depresyonun daha yüksek olduğu belirlendi. Erkekler kadınlardan daha yüksek yaşam doyumuna sahipti ve kadın çalışma katılımcıları arasında kaygı ve depresyon daha yüksektir. Ayrıca bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki doğrusallık varsayımı da sağlanmıştır. Sonuçlar, talasemili gençlerin %55,8'inin orta düzeyde kaygı yaşadığını ve %30,8'inin şiddetli kaygı yaşadığını göstermektedir. Yaşamdan memnuniyet erkeklerde kadınlardan daha yüksekken, stres ve depresyon kadınlarda daha yüksektir. Sonuçlar ayrıca hastalığın tanı zamanı ile depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ve yaşamdan memnuniyet ölçeği toplam puanı, depresyon ve anksiyete arasında istatistiksel olarak anlamlı bir negatif ilişki olduğunu göstermiştir. Grup içinde artan kaygı ve depresyon dereceleri ile yaşamdan memnuniyet ölçüsünün toplam puanı düşmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, katılımcıların genel olarak hayatlarından bir şekilde memnun olduklarını göstermektedir. Fakat katılımcılar yine de orta düzeyde kaygı ve hafif depresyondan etkilenmekte, bu düzeyin yaş ve cinsiyete bağlı olduğu görülmektediri
Özet (Çeviri)
This study aim to assess anxiety and depression among teenagers with thalassemia. To assess life satisfaction among adolescents with thalassemia. To determine the gender difference in response to anxiety, depression, and life satisfaction. To determine the association between adolescents' psychological health concerns (depression and anxiety) and their life satisfaction. Methodology: A descriptive cross-sectional study was conducted between September 25 to December 3, 2022. At Babel Teaching Hospital for Babies and Newborns, the study population consisted of adolescents with thalassemia in this hospital. The study sample consisted of 120 male and female patients with thalassemia who agreed to participate in the study at the time of data collection.“Demographic characteristics,”“Generalized anxiety assessment scale,”and Life satisfaction“questionnaire”were used to collect data. Results: 49.2% of the study group were between the ages of 16-19 years, 55.8% were females, 45.0% were graduates of Primary Education.50.8% in the rural area,86.7% had alpha thalassemia. It was also determined that there are statistically significant differences between the age groups in satisfaction with life and the age group 12-15 years, and anxiety and depression are higher in the age group 20 and over. Males had higher life satisfaction than females, and anxiety and depression were higher among study participants. In addition, the assumption of linearity between the dependent and independent variables was satisfied. The results showed that 55.8% of young people with thalassemia suffer from moderate anxiety and 30.8% suffer from severe anxiety. Satisfaction with life was higher among males than among females, while anxiety and depression were higher among females. The results also indicated that there is a statistically significant relationship between the time of disease diagnosis and depression, and a statistically significant negative relationship was identified between the total score of the measure of satisfaction with life and depression and anxiety. As the scores for anxiety and depression increase within the group, the overall score for the life satisfaction scale decreases. This study concluded that the results of the study showed that the participants in the study were somewhat satisfied with their lives in general, but they suffered from moderate anxiety and mild depression, and their levels were affected by variables such as age and gender.Most of the adolescents with thalassemia in this study were female and at the age of (16-19) years, had primary education, rural housing, and had alpha forms of thalassemia. Summary and suggestions More than half of adolescents with thalassemia are concerned. Most teens suffer from depression. Patients are generally happy. Life satisfaction is associated with anxiety and sadness. Gender differences in anxiety, sadness and life satisfaction are statistically significant. Lifestyle modifications are basic yet effective strategies for treating depression and anxiety.