Dynamic IoT hierarchical routing optimization using multi-heuristic clustering
  1. Tez No: 806247
  2. Yazar: AYAT YOUSİF MOHAMMED AL-HILFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hem ağın ömrünün uzaması hem de hizmet kalitesinin artması için her bir düğümün harcadığı enerji miktarını azaltmak, kablosuz algılayıcı ağların aşması gereken en önemli engellerden biridir. Enerjinin verimli kullanılmasını sağlayan yepyeni bir iletişim protokolü geliştirmek çok önemlidir. Kümelemeyi bir kombinasyon yöntemi olarak öneriyoruz. Gerçekten de, kendimizi yalnızca ek ölçümlerle sınırlamamamıza izin verir ve hedef uygulamanın istediği (QoS)'ye göre optimize edilecek farklı kriterler arasında iyi bir uzlaşma bulma imkanı verir. Daha sonra, RPL yönlendirme standardına entegre ettiğimiz, bulanık mantık kullanarak birkaç ölçümü birleştiren ikinci bir amaç fonksiyonu tasarladık. Bu iki öneriyi değerlendirmek için gerçek ortamda simülasyonlar ve dağıtımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reducing the amount of energy spent by individual nodes in order to increase both the longevity of the network and the quality of the service is one of the most significant obstacles wireless sensor networks must overcome. It's vital to develop a brand-new protocol for communication that makes efficient use of energy. We propose clustering as a combination method. Indeed, it allows us not to limit ourselves to additive metrics alone, and gives the possibility of finding a good compromise between the different criteria to be optimized, according to the (QoS) desired by the target application. We then designed a second objective function that combines several metrics using fuzzy logic, which we integrated into the RPL routing standard. Simulations and deployments in real environment were carried out to evaluate these two proposals.