Improving data integrity and device identification security of IoT using dynamic lightweight blockchain technology and AES encryption
- Tez No: 829072
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), son birkaç yılda en önemli her şey internete bağlı olduğu için şimdiye kadar kullanılan teknolojiler. IoT'yi entegre etme bulut ile teknolojiler, böyle bir sistemin performansını, etkinliğini ve yenilikçiliğini geliştirir. sistem. Ancak bu tür entegrasyonlarda göz ardı edilemeyecek önemli sorunlardan biri de istemci (IoT) ile sunucu (bulut) arasında aktarılan verilerin güvenliğidir. Bu sorunun çözülmesi, IoT teknolojilerinin daha kritik uygulamalarda kullanılmasına yol açar. ve alanlar. Bu tez, blockchain'i birleştirerek yeni bir güvenlik çerçevesi önermektedir. AES algoritması ile teknoloji. Blockchain teknolojisi korumak için kullanılır ve değiştirilir veri bütünlüğü ve minimum güç tüketimi ile benzersiz cihaz tanımlaması oluşturma ve en iyi performans. AES algoritması, veri gizliliğini iyileştirmek için kullanılır. sunucuya aktarılıyor. Sonuçlar, önerilen çözümün IoT sağlık verilerinin güvenlik sistemini geliştirir ve etkinliğini ve gücünü kanıtlar tüketimi diğer yöntemlere göre.
Özet (Çeviri)
Over the past few years, the Internet of Things (IoT) is one of the most significant technologies ever used, as everything is connected to the Internet. Integrating IoT technologies with the cloud improves the performance, activity, and innovation of such a system. However, one of the major problems which cannot be ignored in such integration is the security of the data that are transferred between the client (IoT) and the server (cloud). Solving that problem leads to the use the of IoT technologies in more critical applications and fields. This dissertation proposes a new security framework by combining blockchain technology with the AES algorithm. Blockchain technology is used and modified to protect data integrity and generate unique device identification within minimal power consumption and best performance. The AES algorithm is used to improve the data confidentiality when being transmitted to the server. The outcomes demonstrated that the proposed solution improves the security system of the IoT healthcare data and proved its efficiency and power consumption compared to other methods .