Meme biyopsilerinde histopatolojileri duktal karsinoma in situ olarak sonuçlanan lezyonların invazivliğini öngörmede mikro ribonükleik asitlerin rolü
The role of micro ribonucleic acids in predicting the invasiveness of lesions whose histopathology result as ductal carcinoma in situ in breast biopsies
- Tez No: 806278
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ EMİNE ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Meme kanseri görülme sıklığı ve ölüm oranı yüksek olması nedeniyle önemli bir hastalıktır. Erken tanı aldığında yaşam süresi çok yüksektir. Duktal karsinoma in situ (DKİS) ise meme kanserinin öncül lezyonu kabul edilen, henüz metastaz yapma yeteneğinde olmayan neoplastik hücre çoğalmasıdır. Son dönemlerde meme kanseri üzerinde genetik çalışmalar yapılmış ve karsinogenez basamaklarındaki gen değişimleri ve mikroRNA'ların genler üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Ancak normal dokudan DKİS'e geçişte rolü olan mekanizmalar çalışılmış olsa da, bu noktada meme kanserini tespit edebilecek ve tedavi hedefi olarak da kullanılabilecek biyobelirteç tanımlanmamıştır. Çalışmamızda normal dokudan DKİS'a geçişte disregüle olan 11 miRNA'nın DKİS tanısı almış lezyonların invaziv meme kanserine dönüşümünü öngörmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamıza Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Meme Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran meme biyopsisi yapılmış ve histopatolojik olarak DKİS tanısı almış, 40 kadın hasta ve kontrol grubu olarak fibroadenom tanısı alan 8 kadın hasta dahil edildi. Hasta grupları; cerrahi eksizyon sonrası patolojik tanılarına göre DKİS grubu (A grubu) ve invaziv karsinom grubu (B grubu) olarak planlandı. Patoloji Anabilim Dalı arşivinden taranarak hastaların FFPE (Formalin-Fixed Paraffin-Embedded) bloklarına ulaşıldı. Parafin bloklardan total RNA ve miRNA eldesi FFPE RNA Purification Kit ile yapıldı, sonrasında RT-PCR yöntemi kullanıldı. Tüm çalışma süresince referans gen olarak miR-let-7a kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is an important disease due to its high incidence and mortality rate. When diagnosed early, life expectancy is very high. Ductal carcinoma in situ (DCIS) is neoplastic cell proliferation, which is considered a precursor lesion of breast cancer and is not capable of metastasis yet. Recently, genetic studies have been carried out on breast cancer and gene changes in carcinogenesis steps and the effects of microRNAs on genes have been revealed. However, although the mechanisms involved in the transition from normal tissue to DCIS have been studied, no biomarker that can detect breast cancer and be used as a treatment target has been identified at this point. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of 11 miRNAs that are dysregulated in the transition from normal tissue to DCIS in predicting the transformation of DCIS-diagnosed lesions into invasive breast cancer. Our study included 40 female patients who applied to Bezmialem Vakif University Medical Faculty Hospital, Department of General Surgery, Breast Diseases Polyclinic, who underwent trucut breast biopsy and were diagnosed with DCIS histopathologically, and 8 female patients diagnosed with fibroadenoma as the control group. Patient groups; DCIS group (group A) and invasive carcinoma group (group B) were planned according to their pathological diagnoses after surgical excision. The FFPE (Formalin-Fixed Paraffin-Embedded) blocks of the patients were found by scanning the archives of the Department of Pathology. Total RNA and miRNA were obtained from paraffin blocks with FFPE RNA Purification Kit and then RT-PCR was used. MiR-let-7a was used as the reference gene throughout the study.