Okul öncesi dönem çocuklarının duygu düzenleme becerilerine iki dilliliğin etkisi
The effect of bilingualism on emotion regulation skills in preschool children
  1. Tez No: 806277
  2. Yazar: KÜBRA EMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarının duygu düzenleme becerilerine iki dilliğin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada ana dili Türkçe olan ve iki dilli (ana dili Türkçe olmayan) 48- 72 aylık çocukların cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik düzey, kardeş sayısı, anne-babanın eğitim düzeyi, ailenin gelir durumu, anne-babanın Türkçeye hâkim olma seviyesi, çocukların önceden okul öncesi eğitim alıp almaması faktörlerinin duygu düzenleme becerilerini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Nicel araştırma deseninde tasarlanan bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla kullanılmak üzere araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”ve Batum ve Yağmurlu tarafından 2007 yılında Türkçeye uyarlanan“Duygu Düzenleme Ölçeği”öğretmenler tarafından doldurulmuştur. Çalışmanın evrenini Türkiye'deki okul öncesi dönem çocuklardan iki dilli ve ana dili Türkçe olan çocuklar oluşturmaktadır. Çalışma grubunu ise okul öncesi eğitime devam etmekte olan iki dilli ve ana dili Türkçe olan toplam 267 çocuk oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde basit seçkisiz örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi, bilgisayar ortamında istatistik programı ile gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda iki dilli ve tek dilli çocukların duygu düzenleme becerileri ile ailedeki çocuk sayısı ve yaş aralığı alt boyutlarında anlamlı ilişki bulgulanmıştır. İki dilli çocukların duygu düzenleme becerileri ile anne-baba eğitim düzeyi, cinsiyet, okul öncesi eğitim geçmişi, kullandıkları ana dil, Türkçeyi bilme düzeyleri ve annenin Türkçeyi bilme düzeyi alt boyutları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Son olarak tek dilli çocukların, ailenin gelir durumu ve babanın Türkçe bilme düzeyi alt boyutları ile duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of bilingualism on emotion regulation skills in preschool children. The study examines whether factors such as gender, age, socioeconomic status, number of siblings, parent's education level, family income, parents' proficiency in Turkish, and previous preschool education of both monolingual Turkish-speaking and bilingual (with a non-Turkish mother tongue) children affect their emotion regulation skills. A correlational survey design was used in this quantitative study. Data was collected through a“Demographic Information Form”developed by the researcher and the“Emotion Regulation Scale”adapted to Turkish by Batum and Yağmurlu in 2007, filled out by teachers. The population of the study consists of bilingual and monolingual Turkish-speaking preschool children in Turkey. The study group consists of a total of 267 bilingual and monolingual Turkish-speaking preschool children who are currently attending preschool education. The simple random sampling method was used to determine the study group. The data were analyzed using a statistical program. The analysis found a significant relationship between the emotion regulation skills of bilingual and monolingual children and the sub-dimensions of the number of children and age range in the family. Significant relationships were also found between the emotion regulation skills of bilingual children and parents' education level, gender, previous preschool education, mother tongue, children's proficiency in Turkish, and their mother's proficiency in Turkish. Lastly, a significant relationship was found between the emotion regulation skills of monolingual children and family income and the father's proficiency in Turkish.